Wiele badań pokazuje, że zainteresowanie książką i indywidualne nawyki czytelnicze, wpływają na biegłość w czytaniu. We wszystkich krajach uczniowie, którzy lubią czytać, mają ogólnie znacznie lepsze wyniki w szkole niż ci, którzy tego nie lubią.

        Prawdopodobnie przyczyną jest to, że podczas czytania zwiększa się bystrość umysłu oraz to, że osoby bardziej zainteresowane uczeniem się i rozwojem częściej czytają. Żeby jednak być biegłym w czytaniu niezbędne jest częste ćwiczenie. Co może spowodować, że poddamy się takiemu wysiłkowi? Tylko wewnętrzna motywacja. Czytanie powinno sprawiać przyjemność i przynosić satysfakcję.

        Jak możemy sprawić, aby dzieci i młodzież chętnie sięgały po książki? Wiele zależy od najbliższych dzieciom dorosłych – rodziców, opiekunów, nauczycieli i wychowawców.

Mów dużo do dziecka

        Żeby dzieci były w stanie zrozumieć czytany tekst, muszą mieć odpowiedni zasób słów usłyszanych, rozumianych i używanych w mowie. Nauczą się ich przez stały kontakt z językiem, czyli codzienne rozmowy z bliskimi osobami, słuchanie bajek i opowieści. Kontakt z językiem ma być żywy: telewizja i komputery nie nauczą dziecka mówić, bo nauka to proces społeczny, oparty na interakcji i więzi!

Wybierz ciekawą książkę, najlepiej razem z dzieckiem

        Aby zainteresować dziecko książką tekst powinien być interesujący dla dziecka. Dziecko, które jest ciekawe, co się stanie z bohaterami, będzie chciało przeczytać książkę.

Korzystajcie z biblioteki

        Warto regularnie odwiedzać bibliotekę – panie Bibliotekarki z pewnością pomogą wybrać interesującą i wciągającą literaturę.

Nie zmuszaj dziecka do czytania – czytaj dziecku

        Aby u dziecka pojawiła się przyjemność z czytania ważny jest brak przymusu. Przez długie lata czytanie dziecku to zadanie dorosłego. Nie powinno się ono kończyć, kiedy dziecko pójdzie do szkoły. Głośne czytanie przez dorosłego to budowanie zasobu językowego dziecka, zaznajomienie go z fascynującą treścią i rozkochanie w książkach.

        Mem Fox, australijska specjalistka od czytania dzieciom, autorka książki Reading Magic („Magia czytania”) podpowiada, jak pracować z książką. Najpierw wielokrotnie czytamy dziecku barwną, ciekawą dla niego opowieść, potem bawimy się z nim na przykład w wynajdywanie w tekście tak samo wyglądających wyrazów, a w końcu poszukujemy wspólnie konkretnych liter.

        A kiedy nasza pociecha uczy się czytać pamiętajmy, że nauce może towarzyszyć zabawa. Dzieci mogą czytać lalkom, misiom, pacynkom, psu, kotu lub innemu zwierzątku, młodszemu rodzeństwu. Mogą się bawić się w teatr, szkołę itp.

Dawaj dziecku dobry przykład

       Niech Twoje dziecko widzi, ze jego Rodzice też czytają. Dziecko najlepiej uczy się poprzez obserwację najbliższych mu osób.

Więcej informacji w książce: „Wychowanie przez czytanie” –  Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej

Na podstawie artykułu Małgorzaty Chojeckiej,

Koordynatorki Internetowego Uniwersytetu

Mądrego Wychowania Fundacji ABCXXI  

– Cała Polska Czyta Dzieciom

Przygotowała: Zofia Kajdewicz

Print Friendly, PDF & Email
Powiązane publikacje