Wszyscy wiemy, że książka jest najlepszym przyjacielem dziecka. Czytając lub słuchając książki dziecko doświadcza magicznej siły słów rozwija i wzbogaca słownictwo. Ogarnia świat nazywa otaczającą rzeczywistość. Uczy się nazywać uczucia rozróżniać swoje emocje, rozpoznaje siebie. Nabiera umiejętności nazywania akceptowania własnych emocji przeżyć. Książki pomagają rozwiązywać problemy, kryzysy. Jeżeli my dorośli nie będziemy czytać dzieciom głośno, następne pokolenia będą ubogie o informacje o otaczającym świecie. Czytanie dzieciom to ogromne dobrodziejstwo pomaga między innymi w następujących obszarach:

• buduje więzi emocjonalną rodzica z dzieckiem,
  • tworzy poczucie bliskości i bezpieczeństwa,
  • czytanie spokojnym głosem uspokaja dziecko pozwala budować mu poczucie przewidywalności,
  • codzienne czytanie wspomaga rozwój mowy poprzez przepisywanie intonacji melodii języka oraz prozodii mowy,
  • dostarcza wiedzy o otaczającym świecie ludziach przedmiotach,
  • usprawnia koordynację ruchową, stymuluje wzrok dziecka,
  • literatura dostarcza wzorców osobowych,
  • uczy, jak mówić o swoich potrzebach i oczekiwaniach wobec innych,
  • rozwija myślenie i pamięć,
  • książki pomagają dzieciom zrozumieć emocje swoje i innych a także rozróżnić świat zewnętrzny od świata odczuć i wrażeń,
  • dostarczają relaksu, reguluje emocje z całego dnia,
  • książki pomagają wytłumaczyć trudne tematy,
  • rozwijają w dziecku zainteresowania literami i słowem pisanym oraz rozbudzają w nim gotowość do nauki samodzielnego czytania.

Bohaterowie książek dają dzieciom nowe wzory osobowe oraz wskazówki jak postępować
w różnych sytuacjach. Książka jest świetnym pretekstem do rozmowy z dzieckiem i wyprawy do miejsc związanych z ich tematem. Pozwalają rozwijać hobby zainteresowania i zaspokajać ciekawość świata dziecka w każdej jednej dziedzinie.

Nasze przedszkole od wielu lat propaguje idee czytania dzieciom. Zachęcamy dzieci
i rodziców do wielu akcji czytelniczych. W związku z tym w dniu Międzynarodowego Głośnego Czytania Dzieciom, w grupie dziewiątej odbyły się zajęcia z logopedą pt.; „Głośno czytamy, wiedzę o świecie zdobywamy”. W trakcie zajęć dzieci zapoznały się z różnymi rodzajami książek. Wysłuchały treści książki autorstwa Barbary Supełek „Jadzia Pętelka czuje złość”. Wspólnie ustaliły jakie płyną zalety z głośnego czytania. Podejmowały próby czytania i głoskowania, wykonywały zabawy ruchowe.

Drodzy Rodzice współczesna rynek książek jest duży i bardzo różnorodny. Proponuje różne formy spędzania czasu z dzieckiem. Niektóre książki służą do czytania inne do pokazywania a jeszcze inne do jednego i do drugiego. Wystarczy tylko odrobina dobrej woli chwila wolnego czasu i w wspaniały sposób można spędzić czas z własnym dzieckiem. Rozwijając przy tym jego kompetencje czytelnicze oraz wczesnoszkolne potrzeby. Będziecie zaskoczeni jakim dobrodziejstwem okaże się wspólne czytanie dla Was samych.

Czytajmy głośno Naszym dzieciom.

Przygotowała: Katarzyna Łysakowska – logopeda

Opis galerii zdjęć: Galeria przedstawia trzy zdjęcia. Zdjęcie pierwsze ukazuje dzieci i logopedę siedzących na dywanie. Dzieci dyskutują na temat zalet głośnego czytania. Na zdjęciu drugim dzieci słuchają treści książki. Na zdjęciu trzecim biorą udział w zabawie ruchowej.