20-go listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Święto to zostało ustanowione w rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Konwencji o Prawach Dziecka w dniu 20 listopada 1989.

Z okazji tego święta pięciolatki z grupy trzeciej przebrały się na niebiesko i uczestniczyły w imprezie grupowej. Dzieci poznały swoje prawa oraz rolę dorosłych, którzy powinni je respektować i strzec, aby respektowali je inni. Dowiedziały się, że prawa te przysługują wszystkim dzieciom na całym świecie bez względu na wygląd, narodowość, status społeczny czy religię. Żeby dobrze zrozumieć i utrwalić sens praw, obejrzeliśmy film edukacyjny na ich temat. Przypomnieliśmy również o tym, że oprócz praw dzieci mają również swoje obowiązki i rozmawialiśmy o tym czy i jak je spełniają. Nie obeszło się bez wspólnych tańców w rytm piosenki o prawach dziecka oraz inspirowanych tematem zabaw ruchowych i kolorowanek.

Opracowały: E. Kiprianiuk, B. Dmitruk

Opis galerii: Pierwsze zdjęcie przedstawia dzieci kładące dłonie na złotej walizce skrywającej prawa dziecka. Na kolejnych pięciu zdjęciach dzieci zapoznają się z zawartością walizki i wspólnie omawiają prawa dziecka. Na siódmym zdjęciu dzieci i wychowawczynie pozują trzymając w dłoniach ilustracje do praw dziecka. Ósme i dziewiąte zdjęcie ukazują dzieci podczas zabawy orientacyjno-porządkowej. Na zdjęciu dziesiątym widać dzieci oglądające film edukacyjny dotyczący praw dziecka. Na jedenastym zdjęciu dzieci tańczą w rytm piosenki o prawach dziecka. Na ostatnim zdjęciu dwójka dzieci prezentuje pokolorowane przez całą grupę plakaty dotyczące praw dziecka.