W dniach od 13 do 17 września 2023r. gościliśmy w naszym przedszkolu nauczycieli z zaprzyjaźnionego Przedszkola „Brückengruppe” z Hattstedt w Niemczech. To pierwsze nasze spotkanie na „żywo” od 4 lat. Regularne wizyty w obu naszych przedszkolach przerwała pandemia, która wymusiła na nas inną formę spotkań – online. Ale to właśnie dzięki niej mogli się widywać nawzajem nie tylko nauczyciele obu naszych przedszkoli, ale także wychowankowie, co wzbudzało zawsze wiele emocji w nas wszystkich.

Tematem naszego tegorocznego spotkania i wspólnej wymiany doświadczeń było „Kodowanie i programowanie w przedszkolu”. W czwartek Heike Glanzer nauczycielka z Hattstedt przeprowadziła bardzo ciekawe zajęcie w grupie II, na którym dzieci utrwaliły nazwy kolorów. Następnie nauczyciele uczestniczyli w zajęciu przygotowanym i prowadzonym przez Panią Ewelinę w grupie III, podczas którego dzieci utrwalały przepisy ruchu drogowego z wykorzystaniem urządzeń cyfrowych i robotów Photona i Codey Rocky. Pani Kinga z grupą
IV zademonstrowała gościom wszystkie pomoce cyfrowe do kodowania i programowania, jakimi dysponuje nasze przedszkole w praktycznym zastosowaniu, czyli aktywnej zabawie dzieci. Pani Ala z grupą V zaprezentowała zabawę dzieci na podłodze interaktywnej FlunFloor EDU.         Wszystkie czwartkowe zajęcia zostały omówione i podsumowane na spotkaniu integracyjnym w Nadleśnictwie Hajnówka. Nauczycielki z obu przedszkoli wymieniały się wrażeniami i dzieliły doświadczeniami w zakresie wykorzystania nowatorskich metod i pomocy w pracy z dziećmi. Wspólnym rozmowom nie było końca…

W piątek nasi goście przeprowadzili zajęcie techniczne w grupie V, podczas którego powstały piękne jesienne prace. Dzieci miały dużo frajdy, bo pod opieką dorosłych mogły tworzyć wzory liści przy użyciu młotka i gwoździ. Z kolei Pani Iwona z grupą II pokazała nauczycielom z Niemiec zajęcie z wykorzystaniem robota Genibota  i maty do kodowania w pracy z grupą młodszą. Po południu nasi goście odwiedzili dzieci w budynku przy ulicy Armii Krajowej. Tam Pani Natalia z grupą IX zaprezentowała aktywną zabawę dzieci z wykorzystaniem pomocy i gier do kodowania i programowania. Goście zwiedzili również gabinet logopedyczny i terapii integracji sensorycznej. Byli pod ogromnym wrażeniem, jakim sprzętem terapeutycznym dysponuje nasza placówka.

Podczas trzydniowej wizyty nasi przyjaciele zwiedzili również Hajnówkę i jej okolice. Podziwiali Sobór Św. Trójcy. Odbyli rejs po zalewie Siemianówka, który wzbudził w nich ogromnie pozytywne wrażenia. Odwiedzili Europejskie Drzewo Roku 2021 – Dąb Dunin.  W Białowieży zwiedzili Skansen i uczestniczyli w warsztatach tkackich przygotowanych i poprowadzonych przez Panie Krystynę Chodak i Natalię Bołtromiuk.

Wizyta nauczycieli z zaprzyjaźnionego Przedszkola „Brückengruppe” z Hattstedt w Niemczech dała nam wszystkim możliwość dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, sprzyjała wzajemnej motywacji. Przyczyniła się także do weryfikacji  sposobów pracy, wyciągnięcia wniosków w celu ulepszenia naszych warsztatów pracy. Uczyliśmy się od siebie nawzajem, wymieniliśmy się spostrzeżeniami, poznaliśmy nowe rozwiązania edukacyjne. Wzbogaciliśmy doświadczenia i na pewno wdrożymy je do swoich działań edukacyjnych w przedszkolu.

Pragniemy serdecznie podziękować Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji wizyty naszych przyjaciół. Dziękujemy:

Staroście Hajnowskiemu Panu Andrzejowi Skiepko, Pracownikom Referatu Rozwoju przy Urzędzie Miasta Hajnówka, Pani Lucynie Lewczuk, Pani Krystynie Chodak, Pani Natalii Bołtromiuk, Nadleśnictwu Hajnówka, Nadleśnictwu Browsk, Panu Włodzimierzowi Grygorukowi.

Przygotowały: Małgorzata Saadoon, Mirosława Maciuka

Opis galerii zdjęć: Zdjęcie 1 przedstawia delegację nauczycieli z Niemiec. Na zdjęciach od 2 do 26 pokazane są zajęcia z dziećmi prowadzone przez gości i nauczycielki z Przedszkola nr 5. Zdjęcia od 27 do 43 przedstawiają miejsca, które odwiedzili przyjaciele z Niemiec. Zdjęcie 44 i 45 przedstawia wystawę zdjęć z poprzednich wizyt gości z Hattstedt. Zdjęcie 46 przedstawia moment wyjazdu gości.