Podczas wakacyjnego pobytu w przedszkolu przedszkolaki z grupy piatej poza letnimi zabawami swobodnymi z wielkim zainteresowaniem uczestniczyły w zabawach z wykorzystaniem Wiatraka Matematycznego. Wiatrak to innowacyjne urządzenie, służące do nauki matematyki poprzez ruch i aktywność własną dzieci. Podczas zabaw dzieci uczyły się orientacji w schemacie własnego ciała i przestrzeni, układały rytmy, kształtowały umiejętności przeliczania – dodawania i odejmowania. Wprowadzone zostały w świat figur geometrycznych. Wielobarwny Wiatrak dostarczył przedszkolakom  wrażeń na wielu poziomach, pobudził wyobraźnię, wyzwolił energię, sprzyjał rozwojowi myślenia, uczył współpracy i działania. Jest metodą wyrażania własnej ekspresji i odreagowania napięć. Zabawy matematyczne z Wiatrakiem zostały sklasyfikowane o kręgi tematyczne profesor Elżbiety Gruszczyk –Kolczyńskiej. Ponadto dzieci systematycznie uczestniczyły w zabawach na świeżym powietrzu.

Opracowała: Joanna Suchodoła

Opis galerii zdjęć: Na pierwszych dwóch zdjęciach dzieci przy rozłożonym Wiatraku ustalają zasady zabaw. Kolejne dwanaście zdjęć przedstawia zabawę ,,Wesoły pociąg’’, podczas której dzieci określały kierunki i wskazywały części ciała, przeliczają, układają rytmy, rozpoznają i nazywają figury geometryczne, pstrykają do celu z wykorzystaniem plastikowych nakrętek. Na kolejnych zdjęciach przedszkolaki samodzielnie zwijają szarfy wiatraka wykonując czynności precyzyjne tj. zwijanie, zapinanie guzików. Ostatnie zdjęcia przedstawiają zabawy na świeżym powietrzu.