W dniu 20 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku.

Polska może poszczycić się bogatą tradycją związaną z promowaniem praw dziecka, począwszy od postaci Janusza Korczaka, cenionego na świecie działacza na rzecz godnego traktowania dzieci, po Ludwika Rajchmana, pomysłodawcę stworzenia międzynarodowej organizacji działającej na rzecz dzieci – UNICEF. Polska była również inicjatorem powstania Konwencji o prawach dziecka, gdyż przedłożyła Komisji Praw Człowieka ONZ jej pierwszy projekt.

O tym, jak ważne są w naszym kraju prawa dziecka świadczy również fakt, iż zostały one uwzględnione w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.

Dziecko powinno znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać. Państwo powinno traktować dziecko podmiotowo i bezwzględnie przestrzegać przysługujących mu praw.

Czterolatki z grupy siódmej poznawały swoje prawa podczas spotkania z pracownikami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce. Panie Asia i Agnieszka przedstawiły dzieciom ich prawa w oparciu o ciekawe pozycje literatury dziecięcej. Dzieci uważnie słuchały opowiadania , w którym bohater dowiedział się ,że ma prawo do szczęścia, do wychowania w rodzinie ,do zabawy i edukacji. Przedszkolaki były bardzo zainteresowane tym tematem. Chętnie odpowiadały na pytania dotyczące utworu. Mogły również zapoznać się z różnymi książeczkami dla dzieci w bogatym księgozbiorze  Biblioteki. Panie zaprosiły dzieci do odwiedzenia biblioteki wraz z rodzicami lub na zajęcia biblioteczne z całą grupą. Chętnie skorzystamy z tego zaproszenia. Na zakończenie spotkania, czterolatki wręczyły gościom laurkę i pięknie podziękowały za przygotowanie tak ciekawych zajęć dla dzieci.

Opracowanie: Beata Sakowska i Dorota Jurczuk

Opis galerii zdjęć: Pierwsze sześć zdjęć przedstawia dzieci siedzące w kręgu na dywanie, które obserwują i słuchają czytanej książeczki dla dzieci przez panią bibliotekarkę. Po środku leży kilka książek dla dzieci z kolorowymi ilustracjami. Na ostatnim zdjęciu znajduję się dzieci wraz z Paniami z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce na tle gazetki tematycznej o prawach dziecka.