W dniu 19.09.2022 przedszkolaki z grup: siódma, ósma i dziewiąta, wybrały się na wycieczkę kolejką wąskotorową. Do stacyjki dzieci szły leśną ścieżką obok pamiątkowych dębów i innych puszczańskich roślin. Po zajęciu miejsc w wagonikach kolejki, Pan maszynista gwizdem lokomotywy dał sygnał do odjazdu. Kolejka jechała wąskimi torami przez ostępy Puszczy Białowieskiej. Przedszkolaki podziwiały wiekowe drzewa, podmokłe tereny bagienne, dzikie i niedostępne zakątki, wypatrywały leśnych mieszkańców. W pewnym momencie lokomotywa z wagonikami zatrzymała się w samym środku Puszczy Białowieskiej. Okazało się, że leśnicy stworzyli tam kładkę edukacyjną, aby przybliżyć zwiedzającym siedlisko grądowe. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem oglądały charakterystyczną roślinność: dęby, graby, lipy i inne drzewa oraz krzewy. Uwadze dzieci nie umknęły również pierwsze oznaki zbliżającej się jesieni. Przebarwiające się liście, porośnięte mchami i paprociami zwalone pnie drzew, nieśmiałe odgłosy uwijających się w koronach drzew ptaków wzbudziły zainteresowanie małych przyrodników. W drodze powrotnej przedszkolaki oglądały zebrane liście i zastanawiały się z jakich drzew pochodzą. Dobre humory dopisywały wszystkim wycieczkowiczom – w wagonikach rozbrzmiewał radosny śpiew. Wycieczka bardzo podobała się dzieciom, z przyjemnością wybiorą się wiosną aby poznać inne urokliwe zakątki Puszczy Białowieskiej.

Serdecznie dziękujemy Nadleśniczemu Nadleśnictwa Hajnówka Panu Mariuszowi Agiejczykowi oraz wszystkim pracownikom zaangażowanym w organizację wycieczki.

Dziękujemy Panu Piotrowi Iwaniuk za piękną fotorelację z wycieczki.

Link do fotorelacji : https://photos.app.goo.gl/fAmobJPqQy9U9bkU9

Przygotowały: Natalia Zarecka, Alicja Jurczak, Dorota Jurczuk, Beata Sakowska, Barbara Markiewicz, Lucyna Stawarz.

Fotografował: pan Piotr Iwaniuk

Opis galerii: Na pierwszym zdjęciu widać trzy grupy przedszkolne wędrujące przez las do Nadleśnictwa. Zdjęcie drugie przedstawia dzieci wsiadające do kolejki wąskotorowej. Zdjęcia 3-5 przedstawiają poszczególne grupy w wagonikach podczas przejazdu kolejką. Na zdjęciu 6 przedszkolaki spacerują kładką edukacyjną. Na ostatnim zdjęciu przedszkolaki przy kolejce w środku Puszczy Białowieskiej.