Przez pandemię współpraca z naszymi przyjaciółmi z Przedszkola „Brückengruppe” z Hattstedt przybrała inną niż dotychczas formę. Od roku 2020 spotykamy się ze sobą za pomocą łączy internetowych.

25 listopada dzieci z grupy V wraz z nauczycielkami uczestniczyły w przedstawieniu online, które wystawiły sześciolatki z zaprzyjaźnionego przedszkola w Niemczech. Aby nasze przedszkolaki zrozumiały jego treść występ był tłumaczony przez Juttę – dyrektor tego przedszkola z języka niemieckiego na język angielski, ten z kolei nauczycielka Anna Kojło tłumaczyła na język polski. Pomimo tych skomplikowanych czynności dzieci zrozumiały treść występu i bardzo się on wszystkim podobał. Przedszkolaki z „Brückengruppe” bardzo się ucieszyły, kiedy usłyszały z głośników nasze gromkie brawa. Jutta obiecała, że przyśle nam książeczkę o myszy Ferdynandzie, na podstawie której było wystawione przedstawienie.  W rewanżu za występ nasze przedszkolaki zaśpiewały piosenkę o Hajnówce i pożegnały się z przyjaciółmi piosenką w języku angielskim.

Jutta i nauczycielki uczestniczące w spotkaniu jednogłośnie doszłyśmy do wniosku, że pandemia wymusiła na nas konieczność nauczenia się posługiwania najnowszymi technologiami i komunikowania się za ich pomocą na co dzień, ale dzięki temu nasze spotkania, choć online są coraz częstsze. Takie zajęcia to również wspaniała lekcja dla naszych podopiecznych. Uczestniczenie w spotkaniach online to doskonała nauka posługiwania się technologią cyfrową. Umiejętność korzystania z mediów w środowisku cyfrowym należy obok czytania, pisania i liczenia do kluczowych umiejętności, bez których trudno się obecnie obejść.  Dzięki takim doświadczeniom stajemy się też bardziej nowoczesnym przedszkolem, otwartym na najnowsze technologie i umiejącym z nich korzystać.

To nasze drugie spotkanie, w którym uczestniczyły dzieci i mamy nadzieję, że będzie ich coraz więcej. Już umówiliśmy się na styczeń, na występ naszych wychowanków. Szykujemy też świąteczne kartki i upominki dla przyjaciół z Niemiec, które wyślemy pocztą tradycyjną!

Przygotowała: Małgorzata Saadoon

Opis galerii zdjęć: Na zdjęciach sześciolatki siedzą na dywanie i oglądają występ niemieckich dzieci za pomocą łączy internetowych. Z tyłu widać siedzące nauczycielki. Dzieci pozdrawiają się wzajemnie a panie tłumaczą pozdrowienia. Sześciolatki z grupy piątej śpiewają piosenkę o Hajnówce oraz pożegnalną przyśpiewkę w języku angielskim. Na ostatnim zdjęciu widać Juttę- dyrektor Przedszkola w Hattstedt rozmawiającą z panią Anią, która tłumaczy polskim nauczycielkom całą relację.