Czym są  przesiewowe badania logopedyczne?

Na początku każdego roku szkolnego w Naszym przedszkolu są przeprowadzane logopedyczne badania przesiewowe. Służą one “wyłowieniu” z tłumu tych dzieci, które mają różnego rodzaju trudności z mową i artykulacją.

Badania przesiewowe:

• pomagają dokonać oceny mowy u wszystkich dzieci uczęszczających do placówki,
  • ocenić postępy dzieci, które uczestniczyły w poprzednim roku szkolnym w zajęciach logopedycznych,
  • stanowią podstawę do zakwalifikowania na zajęcia logopedyczne dzieci, które wcześniej nie były objęte wsparciem logopedycznym,
  • niejednokrotnie są przyczyną zorganizowania logopedycznych konsultacji z rodzicami, które uświadamiają rodzicom znaczenie trudności dziecka.

Jak wygląda badanie przesiewowe?

Logopeda indywidualnie bada rozumienie i nadawanie mowy. Poziom badania powinien być dostosowany do norm rozwojowych dzieci. Zazwyczaj logopedyczne badanie przesiewowe obejmuje:

• badanie rozumienia mowy,
  • badanie opowiadania (konstruowanie zdań, gramatyka),
  • badanie artykulacji,
  • badanie sprawności narządów artykulacyjnych (w tym sprawność języka i warg, ocenę wędzidełka podjęzykowego),
  • ocenę toru oddechowego.

Każdy rodzic u którego dziecka zaobserwowałam trudności dostaje informacje zwrotną na temat wyniku badania.

W naszym przedszkolu opieką logopedyczna objęte są dzieci 6 – letnie, w przypadku wolnych miejsc również 5-latki.

Przygotowała: Logopeda – Katarzyna Łysakowska