Temat: Guzik do guzika- zabawy matematyczne.

Guzik tu, guzik tam,

guzik krąży tu i tam.

Jak to miło i wesoło,

kiedy guzik krąży w koło.

   Guziki potrafią wywołać u dzieci zaciekawienie, pomysłowość, ekspresję twórczą. Guziki są przeróżne: małe, duże, o rożnych dziwnych kształtach, jednobarwne, różnokolorowe, obciągnięte materiałem, metalowe, plastikowe, płaskie, wypukłe. Taka ich różnorodność  przyciąga  uwagę dzieci a zgromadzenie ich nie wymaga wielkiego wysiłku. Z powodzeniem możemy je wykorzystać  do zabaw matematycznych, które możemy przeprowadzić na wiele sposobów.

Segregowanie guzików.  Zadaniem dziecka jest posegregowanie guzików ze względu na, którąś z cech. Następnie dziecko przelicza ile jest guzików w poszczególnych zbiorach. Na przykład:

  1. posegreguj guziki według koloru,
  2. posegreguj guziki według wielkości,
  3. posegreguj guziki na te z uchem i te z dziurkami, itd.,

4. ułóż je od największego do najmniejszego i odwrotnie.

Układamy guzikowe figury geometryczne : koła, kwadraty, trójkąty.

Wspólnie z dzieckiem układamy z guzików figury geometryczne. Można to zrobić na dwa sposoby – pierwszy sposób polega na tym, że pokazujemy dziecku daną figurę, a zadaniem dziecka jest ułożenie jej kształtu z guzików, drugi sposób jest praktycznie taki sam, różni się tym od pierwszego, że zamiast pokazywania mówimy dziecku: Teraz układamy trójkąt, koło, prostokąt,  lub np. : Ułóż z 6 guzików trójkąt, prostokąt.

Guzikowe rytmy.

Proponujemy dziecku układanie rytmu z guzików. Można układać sekwencje 2,3,4 – elementowe.

Guzikowe dyktando.

Dziecko na kartce układa guziki pod dyktando, np.: połóż guzik w prawym górnym rogu, pośrodku kartki, w dolnym lewym rogu itp.

Zabawa z kostką.

Dziecko rzuca kostką i zabiera tyle guzików, ile wypadło oczek. Następnie kostką rzuca dorosły. Na końcu szacujemy – kto ma więcej guzików? (w tej zabawie trzeba wspólnie ustalić ilość rzutów).

Zabawa „Ciepło- zimno”
Rodzic chowa guzik w dostępnym  miejscu. Zadaniem dziecka jest odnaleźć guzik, ale zamiast mówić: ciepło- zimno, rodzic mówi: idź 2 kroki w prawo, teraz 1 krok w lewo, 3 do przodu itd.

„Guzik z prawej, guzik z lewej”.
Dziecko wybiera jeden guzik. Rodzic  i dziecko stoją zwróceni w tym samym kierunku. Rodzic wydaje polecania: bierzemy guzik do prawej ręki, teraz przekładamy guzik do lewej ręki, kładziemy go przy lewej nodze , teraz przed sobą itd.

 „Guzikowa gąsienica”.
Dziecko układa guzikową gąsienicę przyporządkowując wybranemu obrazkowi odpowiednią liczbę elementów.

„Taniec z guzikami- improwizacja ruchowa z wykorzystaniem guzików”.
Dziecko kładzie guzik na głowie, nodze, ramieniu, dłoni i wykonuje taniec przy spokojnej muzyce według własnego pomysłu. Ważne jest, aby guzik nie upadł na podłogę.

„Guzikowy obrazek”

Dziecko samodzielnie układa dowolny obrazek z guzików dorysowując brakujące elementy kredkami (możemy przeliczyć ilość wykorzystanych guzików). Np.:

„Kolorowe guziki” – gra matematyczna. Zabawa do pobrania na stronie:  https://www.gry-matematyczne.pl/kolorowe-guziki.html


Przygotowała: Renata Bartoszewicz

Print Friendly, PDF & Email
Powiązane publikacje