Co roku, na przełomie października i lutego , w szkołach i przedszkolach odbywa się wielka zbiórka monet, pn. „Góra Grosza”.  Społeczność przedszkolna  przy ul. Armii Krajowej 24 zebrała ponad 10 kg monet.

Celem, na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.

Rodzice i dzieci naszego przedszkola  nie zawiedli, każdy przyniósł tyle, ile mógł – w myśl zasady: Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.

Uczestnictwo przedszkola w akcji oprócz przeznaczenia grosików w dobrym celu przynosi również efekty wychowawcze, integracyjne i prestiżowe.

• Efekt wychowawczy – uświadomienie dzieciom, że oddając chociażby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej.
  • Efekt integracyjny – możliwość przeprowadzenia wspólnego przedsięwzięcia nauczycieli i dzieci na rzecz potrzebujących dzieci.
  • Efekt prestiżowy – możliwość włączenia się w wielką ogólnokrajową inicjatywę na rzecz dzieci z opieki zastępczej.

Cieszymy się, że jesteśmy z „Górą Grosza” i z Wami i razem tworzymy empatyczną społeczność!

Przygotowała: Krystyna Kojło