Matematyka to królowa nauk. Wykorzystywana jest prawie w każdej dziedzinie życia. Dlatego ważne jest, aby każde dziecko od najmłodszych lat uczyć logicznego myślenia, klasyfikowania, porównywania, orientacji przestrzennej, czyli podstaw matematyki. Dzieci najlepiej i najchętniej uczą się poprzez zabawę. Najmłodsi nie opanują jednak nawet najprostszej czynności matematycznej – liczenia, jeżeli nie będą mogli użyć zmysłu dotyku. Dlatego też najlepsze efekty przynosi nauka poprzez manipulowanie przedmiotami. Takie rozwijanie umiejętności  logiczno – matematycznych będzie wesołe i efektywne. Matematyka stanie się zabawą.

Warto, wiec wprowadzić dziecko w świat matematyki za pomocą ciekawych zabaw, wykorzystując przy tym każdą nadarzająca się okazję dnia codziennego. Najzwyklejsze codzienne czynności mogą stać się inspiracją do rozwijania kompetencji matematycznych u dzieci

Do takich zabaw możemy wykorzystać różne przedmioty codziennego użytku znajdujące się w domu, czy też znalezione na podwórku podczas spaceru czy wycieczki.

Matematyczne zabawy codzienne:

  • Zbieranie skarpetek z prania i połączenie je w pary
  • Segregowanie i przeliczanie klocków według kolorów i kształtów
  • Liczenie talerzy i sztućców na stole nakrytym do obiadu
  • Wspólne zabawy kulinarne – odmierzanie płynów, produktów sypkich
  • Dobieranie butów w pary
  • Układanie sztućców według  kształtów czy przeznaczenia lub wg szablonu

Zabawy z wykorzystaniem kamieni, szyszek, guzików oraz innych dostępnych przedmiotów

  • Zabawa: Więcej czy mniej?

Pogrupuj przedmioty na dwa zbiory. W każdym ma być inna liczba przedmiotów, różnica powinna być wyraźna. Poproś dziecko, by pokazało, w której kupce jest ich więcej. A potem razem spróbujcie je policzyć. Może się uda.

  • Zabawa: Pogrupuj przedmioty

Pokaż przedmioty o różnych kształtach i nazwij je: „Ten jest okrągły jak piłka, a ten podłużny jak samochód”. Zachęć dziecko, by podzieliło je na dwie kupki – z przedmiotów okrągłych i podłużnych. To ważna nauka segregowania według podobieństw!

  • Zabawa: Figury i kształty

Ułóż z dowolnych przedmiotów kółko. Nazwij je i pomóż dziecku ułożyć podobne. Zapytaj: „Które kółko jest większe, moje czy twoje?”. Potem układajcie trójkąty i kwadraty. Poproś dziecko, by ułożyło dwa kółka, następnie dwa kwadraty i powiedz: „Ja mam dwa kwadraty. Tyle samo co ty kółek”.

  • Zabawa: Ile masa kamieni, szyszek, guzików…?

Niech dziecko policzy, ile ich zebraliście. Spróbujcie układać z tych przedmiotów bardziej skomplikowane kształty. Pokaż, że jeśli ułożysz trójkąt, a potem dodasz kwadrat, to powstanie domek. Dwa kółka, dwa prostokąty i jest samochód.
Uwaga! Z początku liczcie do 10. Gdy widzisz, że malec dobrze sobie z tym radzi, próbujcie dalej. Ale nic na siłę!

  • Zabawa: Dwa plus jeden

Teraz możecie pobawić się w dodawanie: „Jeśli ja mam jeden przedmiot, a ty dwa, to ile mamy ich razem? A jeśli ja teraz zabiorę tobie jeden, ile ci zostanie? Ile ja będę miała?”.

  • Zabawa: „Co tu nie pasuje?” (rozwijanie spostrzegawczości, analizy i syntezy wzrokowej oraz logicznego myślenia)

Do tej zabawy możemy wykorzystać różnych przedmiotów znajdujących się w domu.

Zabawy z wykorzystaniem nakrętek od butelek

Zabawy z nakrętkami uczą liter, cyferek, liczenia i trenują małą motorykę w trakcie bardzo atrakcyjnych i kolorowych aktywności. Jeśli chcesz uczyć dziecko w ciekawy sposób, to naprawdę niewiele trzeba…

Oto kilka propozycji zabaw dla dzieci w różnym wieku. Każda z nich może być dowolnie modyfikowane zarówno dla indywidualnej pracy jak i dla grupy przedszkolaków.

Zabawa: „Poznajemy cyferki i literki”

Na kartkach w formacie A4 piszemy dzieciom  cyferki oraz literki. Dzieci wybierają z pudełka nakrętki i układają je na narysowanych krawędziach liter. Każdy maluch po ułożeniu głośno mówi jaki znak powstał z nakrętek, a następnie wymieniamy się szablonami z kolegami.

Zabawa: „Kolorowe zbiory”

 Możemy układać też kolorystycznie oraz sortować zakrętki w zbiory kolorystyczne. Wiele dzieci wybiera na przykład nakrętki tylko w kolorze czerwony lub zielonym. Dzięki temu można w prosty sposób przedstawić pojęcie zbioru.

Zabawa: „Poznajemy figury i kształty”

Na podłodze rozłożyliśmy szarfy w kształcie figur geometrycznych. Dzieci na rozłożonym materiale układały nakrętki.

Zabawy rozwijające umiejętność rozpoznawania zapisu graficznego cyfr

  • Zabawa: „Kostka edukacyjna” – to nauka cyferek i liczenia w zakresie 6

Źródło: mojedziecikreatywnie.pl,  swiatmojegodziecka.v-net.pl, pinterest.com

Szczerze zachęcam do zabaw matematycznych z dziećmi. Przyniosą one wiele radości i korzyści Waszym dzieciom.  Pozdrawiam i życzę dobrej zabawy.

Barbara Markiewicz

Print Friendly, PDF & Email
Powiązane publikacje