Wszystkie dzieci niemal cały rok czekają na wizytę Świętego Mikołaja. W grupie sześciolatków uroczystość z okazji Mikołajek odbyła się nieco wcześniej- 4 grudnia.

Dzieci poznały prawdziwą historię Świętego Mikołaja. Wszystko działo się w III i IV w. n. e. na terenie dzisiejszej Turcji (dawniej Patarze). Mikołaj odziedziczył majątek po rodzicach. Był jedynakiem. Mógł żyć w luksusie, ale wolał pomóc biednym i potrzebującym i to właśnie im rozdał swoje bogactwa. Jakie prezenty dostawały od niego dzieci? Najczęściej obdarowywał je chlebem, orzechami, pieniędzmi na słodycze i książkami, krzyżykami, świętymi obrazkami, tabliczkami, ptaszkami w klatce lub… rózgą. Był człowiekiem dobrym, pobożnym, miłosiernym, dlatego mieszkańcy Miry wybrali go na swojego biskupa.

Sześciolatki zastanawiały się z jakiego prezentu najbardziej ucieszyłby się Święty Mikołaj. Może w myśl wiersza Doroty Gellner obdarować go nowym szalikiem? Dzieci recytowały wiersz pt. ,,Prezent dla Mikołaja”

A ja się bardzo, bardzo postaram

I zrobię prezent dla Mikołaja.

Zrobię mu szalik piękny i nowy

Żeby go nosił w noce zimowe

I żeby nie zmarzł w szyję i w uszy,

Gdy z burej chmury śnieg zacznie prószyć.
Niech się ucieszy Mikołaj Święty,

Tak rzadko ktoś mu daje prezenty.

Albo zaśpiewać piosenkę o Mikołaju, kolędę lub pastorałkę? Dzieci z dużym zaangażowaniem śpiewały i tańczyły w  mikołajkowych rytmach. Próbowały też trafić prezentem do komina- wszak to bardzo ważna praca Świętego Mikołaja. Dostarczały prezenty na czas. Aby dać wytchnienie zmęczonym stopom, przedszkolakowi Mikołaje i Mikołajki masowali je na jeżykach sensorycznych.

A Święty Mikołaj, jak to zwykle bywa, ukradkiem podrzucił prezenty dla dzieci…

Opracowały: Dorota Jurczuk i Beata Sakowska

Opis galerii zdjęć: Pierwsze trzy zdjęcia przedstawiają dzieci w czapkach mikołajowych tańczące w parach. Zdjęcie czwarte i piąte dzieci tańczące w korowodzie. Kolejne dwa zdjęcia przedstawiają dzieci biorące udział w slalomie między przeszkodami. Zdjęcie ósme, dziewiąte i dziesiąte przedstawia dzieci siedzące w małych kręgach wokół jeżyka sensorycznego.  Na zdjęciu jedenastym dziecko rzuca piłką do celu- wrzuca prezent do komina. Kolejne trzy zdjęcia przedstawiają dzieci siedzące w kręgu bawiące się w ,,Szybkie dostarczanie prezentów” . Zdjęcie piętnaste przedstawia dzieci ustawione na tle mikołajkowej gazetki.