Scenariusz zajęć dydaktycznych dla dzieci starszych na dzień 25.05.2020 r.

Temat: „Mama, Tato ćwiczą ze mną” – zabawy i ćwiczenia gimnastyczne.

Cel główny:

• Rozwijanie sprawności fizycznej;
  • Pogłębianie więzi rodzinnych;

–     Preferowanie aktywnych form spędzania czasu z dzieckiem.

Pomoce dydaktyczne:

• chustka, apaszka (w zastępstwie szarfy)
  • gazeta
  • kosz lub pojemnik
  • dowolny podkład muzyczny

Forma: indywidualna: rodzic – dziecko.

Przebieg zajęć:

1. Rozpoczęcie ćwiczeń rymowanką połączoną z klaskaniem (którą dzieci znają z przedszkola):

Wszyscy są

Witam Was

Zaczynamy już czas   – klaszczemy w dłonie

Jestem ja

Jesteś Ty  – uderzamy wzajemnie w dłonie

Raz, dwa, trzy  – tupiemy w miejscu.

2. „Majowa gimnastyka” – ćwiczenia gimnastyczne.

„Wiosenne kwiaty” – dziecko spaceruje swobodnie po dywanie, rozgląda się za słońcem, pierwszymi kwiatami, na jedno klaśnięcie w dłonie rodzica – przykuca i naśladuje zbieranie wiosennych kwiatów. Dwa klaśnięcia są sygnałem do ponownego spaceru.

„Zajączki” – zabawa ruchowa z elementem podskoku. Dziecko swobodnie podskakuje. Na hasło rodzica: „Odpoczynek” – wykonuje przysiad, ręce unosi w górę, dłonie trzyma przy uszach.

„Myjemy plecy” – ćwiczenia mięśni grzbietu. Dziecko stoi w rozkroku, lekko pochylając się w przód. Trzymając szarfę (lub przedmiot zastępczy – dostępny w domu) oburącz za końce, przekłada ją za plecy – jedną rękę ma nad ramieniem, a drugą – pod ramieniem, przesuwa szarfę w górę i w dół. Ćwiczenie powtarza trzy razy.

„Chora noga” – zabawa ruchowa z elementem czworakowania. Dziecko składa szarfę i wkłada ją pod kolano. Przemieszcza się, przesuwając się na rękach i podskakując na jednej nodze. Na sygnał rodzica – podnosi nogę do góry.

„Napełniamy kosze” – Ćwiczenie z elementem rzutu. Dziecko ustawia się w odpowiedniej odległości od kosza. Na hasło rodzica, zgniata gazetę w kulkę i wrzuca ją do kosza.

„Zakończenie” – marsz po dywanie z klaskaniem w dłonie.

Przygotowała: Aniela Kot