Wiosenne tulipany

Temat: „Wiosenne tulipany” – projekt plastyczny. Tworzenie przestrzennej formy kwiatów z kubków po jogurtach. Wykonywanie pracy wg instrukcji obrazkowej wyznaczającej kolejne czynności. Zachęcanie do rozmowy na temat planowania podejmowanych działań i sytuacji problemowych, które występują w czasie ich realizacji. Tulipany są najczęściej uprawianą rośliną ozdobną na świecie. Istnieją tysiące ich …

List od Pani Wiosny

1.Temat: „Wiosenne zgadywanki” – słuchanie tekstu w formie listu prezentowanego przez  rodzica. Cele ogólne: – Doskonalenie umiejętności uważnego słuchania i rozumienia prezentowanego tekstu. – Bogacenie i utrwalenie wiadomości na temat wiosny w przyrodzie; Przebieg: I. Rodzic w tajemniczy sposób otrzymuje list zaadresowany do dziecka, dziecko ogląda, czyta swoje imię i …

Lewa i prawa strona

Temat: Marsz pod dyktando – opowiastka matematyczna.  Świadome poruszanie się w przestrzeni wg poleceń. Dziecko porusza się wg. instrukcji podawanej słownie przez rodzica i odwrotnie.           1. Wykonywanie rysunku przez dziecko pod dyktando rodzica wg poleceń typu : narysuj dom na środku kartki, na dole kartki narysuj trawę i kolorowe …

Zabawy kartami świątecznymi

Temat: „Zabawy kartami świątecznymi” – zabawy matematyczne. Cele ogólne: – Wzbogacanie wiadomości na temat zwyczajów wielkanocnych. – Rozwijanie umiejętności rachunkowych ( rytmy, liczenie w zakresie dostępnym dla dziecka). Pomoce: –  Piłka, koperta, w której znajduje się 5 (albo więcej) kart świątecznych, kartoniki z liczbami od 1 do 5 (albo więcej), …

Z wizytą na wsi

Temat: „Z wizytą na wsi” – słuchanie opowiadania M. Strękowskiej – Zaremby „Kaczęta, prosięta… konięta?”. Cel: Utrwalanie nazw i wyglądu zwierząt z wiejskiego podwórka (dorosłych i młodych); rozwijanie umiejętności poprawnej odmiany rzeczowników i układania zdrobnień oraz umiejętności układania rymów; Przebieg: 1. Słuchanie opowiadania czytanego przez rodzica „Kaczęta, prosięta… konięta?” M. …

Pojazdy na sygnale

„Na sygnale”- ćwiczenia słuchowe: kształcenie wrażliwości słuchowej. Słuchanie nagrań sygnałów: policji,  straży pożarnej, karetki pogotowia: https://www.youtube.com/watch?v=MxjN7R_FN6Q Dziecko słucha i mówi, jaki sygnał rozpoznaje, jaki pojazd kojarzy mu się z usłyszanym sygnałem. Rodzic wyjaśnia dziecku, co oznacza zwrot „Pojazd uprzywilejowany”: pojazd wysyłający sygnały świetlne i sygnały dźwiękowe używany do ratowania życia …

Bezpieczeństwo na drodze

1. „Zaczarowany woreczek”- do woreczka władamy różne zabawki- pojazdy; jeśli takich w domu nie ma to wycinamy z tektury szablony pojazdów: -za pomocą dotyku rozpoznawanie i nazywanie pojazdów znajdujących się w woreczku; – naśladowanie ruchów pojazdów: samolot (poruszanie się z uniesionymi w bok rękoma); samochód (poruszanie się z rękoma naśladującymi …

Zabawy logorytmiczne

Logorytmika poprawia ogólną kondycję psychofizyczną dziecka, wyzwala aktywność i umożliwia odreagowanie napięć i negatywnych emocji, a przede wszystkim utrwala prawidłową artykulację, umuzykalnia, uwrażliwia. 1. „Przedstawiamy się” – dziecko i rodzic dzielą swoje imiona na sylaby. 2. Ćwiczenia oddechowe – powolne dmuchanie na „gorącą zupę”, na piórka, wiatrak, na zabawki papierowe wiszące na …

Wybieramy się w podróż

„Jakimi środkami lokomocji możemy podróżować”- swobodne wypowiedzi dziecka. Możemy zapytać, jakimi srodkami lokomocji ty podróżowałeś? „Jedzie pociąg z daleka”- popularna zabawa ze śpiewem: Jedzie pociąg z daleka, Ani chwili nie czeka, Konduktorze łaskawy, Zabierz nas do Warszawy, Konduktorze łaskawy, Zabierz nas do Warszawy. Trudno, trudno to będzie, Dużo osób jest …

Budujemy pojazd

„Gdzie jest samochód?”- zabawa dydaktyczna: posługiwanie się określeniami oznaczającymi położenie przedmiotu w przestrzeni: na, pod, za, obok. Rodzic stawia samochód na krześle i pyta dziecko, gdzie znajduje się pojazd. Nastepnie stawia samochód obok szafki, za misiem, przy ścianie, pod krzesłem, itd… „Różne pojazdy”- praca z obrazkiem. Dziecko dzieli nazwy na …