Wierszyki logopedyczne do ćwiczeń mowy bezdźwięcznej

W. Szwajkowski „Piekarz” Piekarz, co miał śmieszne baczki, włożył bułek pięć do paczki. Chciał też trochę innych bułek włożyć, z jednej z górnych półek. Nie mógł sięgnąć, wszedł na biurko, lecz zapomniał, że jak piórko lekki nie jest. Biurko stało, lecz za chwilę się złamało. Kiedy spadał, wtedy bułki zawołały: …

Rozwój mowy a integracja sensoryczna

Prawidłowy rozwój mowy dziecka jest powiązany z rozwojem ruchowym (zarówno motoryką małą, jak i dużą), mimo iż na pierwszy rzut oka oba te procesy mają ze sobą niewiele wspólnego. Im bardziej opóźniony rozwój ruchowy dziecka, tym później rozwinie się jego mowa. Autorką metody SI jest J. Ayres, która wykazała, że …

Prawidłowa pozycja języka

Słów kilka o prawidłowej pozycji spoczynkowej języka. Prawidłowej pozycji spoczynkowej języka czyli  pionizacja jest fundamentalna umiejętnością w kontekście prawidłowego rozwoju mowy dziecka . Spionizowany język jest bardzo ważny podczas mówienia, połykania czy oddychania. Jeśli na tym polu coś nie gra, dziecko może mieć spore trudności. Oprócz wad wymowy, czy problemów …

Logopedyczne kodowanie

Logopedyczne kodowanie (4 strony):  Serdecznie dziękuję za przesłanie pracy „Osa Stella – widziana oczami dziecka” Autorem pracy jest Jakub Niewiadomski z grupy IV. Kubusiu bardzo dziękuję Ci za czas, który poświęciłeś na odsłuchanie mojego opowiadania oraz na rysowanie. Śliczna jest Stella, którą sobie wyobraziłeś. Dziękuję także Twojej mamie za zaangażowanie. …

Zabawy wspierające terapię logopedyczną

Kochani rodzice poniżej przedstawiam wam linki do ciekawych stron o tematyce logopedycznych: https://www.mimowa.pl/ Myślę, że jest jednym z najbardziej znanych serwisów. Znajdziecie tam różnorodność materiałów. Gimnastykę buzi i języka z wykorzystaniem kamerki – dziecko może obejrzeć jak wykonuje ćwiczenia na ekranie komputera. Dział zajmujący się seplenieniem – a więc szereg …

Ćwiczenia słuchu fonematycznego

Rodzice przedstawiam Wam kolejne propozycje ćwiczeń  logopedycznych do wykorzystania w domu.  Ćwiczenia słuchu fonematycznego: 1. Ćwiczenia na materiale bezliterowym – ćwiczenia słuchowe i rytmiczne: Rozpoznawanie dźwięków i szmerów (przesypywanie różnych materiałów sypkich: piasek, kamienie, żwir. Eksponowanie dźwięków charakterystycznych dla różnych pojazdów, głosów zwierząt , sprzętu gospodarstwa domowego, rozpoznawanie dźwięków różnych …

Pani Logopeda proponuje ćwiczenia

ĆWICZENIA ODDECHOWE Rodzicu, w wolnej chwili, w trakcie zabawy zachęcam do wykorzystania propozycji zabaw oddechowych.  zdmuchiwanie lub przedmuchiwanie z gładkiej, a następnie  z chropowatej powierzchni lekkich przedmiotów np. piłeczki, wacika, zabawek wyciętych z papieru dmuchanie na wiatraczki, statki pływające po wodzie lub zawieszone na nitkach lekkie przedmioty np. piłeczki, listki, …

ĆWICZENIA SŁUCHOWE

Ćwiczenia słuchowe – stanowią one bardzo ważną grupę ćwiczeń logopedycznych, ponieważ często opóźnienia czy zaburzenia rozwoju mowy pojawiają się na skutek opóźnień rozwoju słuchu fonematycznego (tzw. słuchu mownego). Stymulując funkcje słuchowe przyczyniamy się do rozwoju mowy dziecka. Bardzo ważne jest, aby rodzice bawili się ze swoimi dziećmi w rozróżnianie dźwięków …