Czytanie to wielka przyjemność, ale i nauka wpływająca na rozwój dziecka. Dlatego warto czytać dziecku codziennie przynajmniej przez 20 minut. 5 czerwca nasze przedszkole zorganizowało kolejną akcję czytelniczą-Paradę Bajkową, odbyła się ona z okazji XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, wzięły w niej udział dzieci z grup: II, III, IV, V,VI, VII i IX wraz z wychowawcami. Dzieci przebrane za postacie z bajek, maszerowały ulicami miasta i zachęcały mieszkańców Hajnówki do czytania, skandując hasła propagujące czytanie.
W czasie przemarszu mieliśmy kilka przystanków w znaczących punktach naszego miasta gdzie czytali nam przedstawiciele różnych instytucji. Pierwszy przystanek zaplanowaliśmy przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce, gdzie powitała nas Pani Dyrektor Alla Gryc wraz z pracownikami. Przy bibliotece wysłuchaliśmy wiersza, a Pani Dyrektor zachęcała dzieci do odwiedzania biblioteki. Następnie powędrowaliśmy do Księgarni BookBook, gdzie czytali nam pracownicy księgarni. Kolejny przystanek zaplanowaliśmy przed Budynkiem Urzędu Miasta w Hajnówce, tam powitała nas Pani Wicestarosta Joanna Kojło, która przeczytała dzieciom wiersz i podziękowała za akcję propagującą czytanie. Naszą wędrówkę zakończyliśmy udając się do budynku głównego naszego przedszkola przy ul. Reja gdzie powitała nas dyrekcja przedszkola, tam wysłuchaliśmy wierszy w interpretacji Pani Dyrektor Małgorzaty Saadoon.
Nasza parada spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem i miłym odbiorem przez mieszkańców Hajnówki. Przechodnie zatrzymywali się, skandowali razem z nami hasła zachęcające do czytania i nagradzali nas gromkimi brawami. Osobom, które poświęciły nam czas bardzo serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że tego typu inicjatywa nie pozostanie bez echa i zachęci dorosłych do czytania dzieciom.

Lider programu „Czytające przedszkola” Elżbieta Sterlingow