21 marca oprócz początku kalendarzowej wiosny, obchodzimy na całym świecie Dzień Kolorowej Skarpetki -to kampania edukacyjno – informacyjna zwracająca uwagę na problemy osób z Zespołem Downa. Sama data – kombinacja liczb 21 i 3 – nie jest przypadkowa, bowiem w 21 parze chromosomów, osoby zdrowe mają 2 chromosomy, podczas gdy osoby z Zespołem Downa – 3. Stąd inna nazwa tej choroby – trisomia 21. Zakładając kolorowa skarpetkę w tym dniu zwracamy na siebie uwagę, a tym samym zwracamy uwagę na problemy osób z Zespół Downa. Chcemy przez to pokazać, ze różni nas od nich tak niewiele, jeden dodatkowy, niepasujący chromosom – tak jak nasza dodatkowa, niepasująca skarpetka.
21 marca obchodzimy też Światowy Dzień Poezji. Postanowiliśmy więc połączyć ze sobą te trzy wspaniałe święta i z tej okazji zaprosiliśmy do naszego przedszkola uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Hajnówce, oczywiście wszyscy wystąpiliśmy na spotkaniu w kolorowych skarpetkach nie do pary.
Nasi goście czytali nam wiersze o przyjaźni, miłości, niektóre były zabawne inne skłaniały do refleksji, były wspólne zabawy przy muzyce, wspólne ozdabianie skarpetek, z których stworzyliśmy wystawę, a na koniec słodki poczęstunek. Wszyscy wspaniale się bawiliśmy.
Był to niesamowity dzień pełen pozytywnych wrażeń, wiele się nauczyliśmy. Zrozumieliśmy, że pomimo tego, iż każdy z nas jest inny, co jest rzeczą naturalną, to w niczym nam to nie przeszkadza, wszyscy lubimy się bawić, śmiać się i miło spędzać ze sobą czas. Dziękujemy serdecznie naszym gościom za wspaniałe spotkanie i mamy nadzieję na dalszą współpracę.

Przygotowały: E. Sterlingow, A. Kot, B. Markiewicz