Reguły dla gaduły
Dbaj o swój język i mów poprawnie.
Ładnie, wyraźnie oraz dokładnie.
Bo kto nie
ćwiczy często języka,
Ten się w mówieniu potem potyka.
Kiedy z tym miewasz jakieś kłopoty,
To się natychmiast bierz do roboty!
A, że nasz język bywa ciekawy,
Czeka Cię przy tym mnóstwo zabawy.
Wymawiaj słowa bardzo starannie.
Nawet, gdy zmywasz lub siedzisz w wannie.
Z wielkim zapałem ruszaj ustami,
I razem ze mną ciesz się słowami.

– Małgorzata Strzałkowska

19 marca b.r. wiersz Małgorzaty Strzałkowskiej „Reguły dla gaduły”, otworzył V Międzyprzedszkolny Przegląd Logopedyczny „WIERSZYKI ŁAMIĄCE JĘZYKI”.

W przeglądzie wzięło udział trzydzieścioro sześcioro dzieci z hajnowskich przedszkoli w wieku 5-6 lat. Przegląd skierowany był do dzieci z wadami wymowy i z zaburzoną komunikacją językową, objętych terapią logopedyczną.
Celem przeglądu było umożliwienie dzieciom występu scenicznego, motywowanie do ćwiczeń logopedycznych, propagowanie poprawnej polszczyzny oraz integracja dzieci, ich rodziców oraz logopedów i nauczycieli.
Dzieci, które wzięły udział w przeglądzie wykonały wcześniej prace plastyczne do wiersza, którego uczyły się w domu z rodzicami utrwalając ćwiczone głoski. Została z nich stworzona wystawa, którą można było oglądać w czasie przeglądu. Wszystkie dzieci wykazały się ogromną odwagą i przepięknie zaprezentowały swoje wiersze przed licznie zgromadzona publicznością.
Nasze przedsięwzięcie miało charakter przeglądu i wszyscy uczestnicy, oprócz dyplomów, otrzymali nagrody za występ, które wręczyli dzieciom Burmistrz Miasta Hajnówka Pan Jerzy Sirak oraz Pani Dyrektor Małgorzata Saadoon.
Przedszkolaki zostały nagrodzone dzięki naszym sponsorom, którym pragniemy bardzo serdecznie podziękować.
Byli nimi:
• Urząd Miasta w Hajnówce;
• Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Hajnówce;
• Księgarnia Book Book w Hajnówce;
• Przedsiębiorstwu PSS Społem w Hajnówce;
• Piekarnia Podolszyńscy ufundowała słodki poczęstunek;
• Centrum Zabaw dla Dzieci Hula-Kula ufundowała piękne kolorowe baloniki, które uatrakcyjniły naszą scenografię.
Przegląd spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem i życzliwym przyjęciem przez rodziców, nauczycieli i logopedów. Świadczy o tym duża liczba chętnych i fakt, iż hol naszego przedszkola został po brzegi wypełniony publicznością, składającą się z rodziców, dziadków, logopedów i nauczycieli.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym za zaangażowanie w terapię, przygotowanie dzieci do przeglądu i za wspieranie ich w tak trudnym zadaniu jakim jest codzienna praca nad prawidłową komunikacja i wymową.

Przygotowały: Elżbieta Sterlingow, Zofia Owsieniuk