Grupa Nieformalna „Rozwiń skrzydła” działająca przy Przedszkolu nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi w Hajnówce opracowała projekt edukacyjny na podstawie wniosku o dotację w Konkursie Grantowym „Działaj lokalnie 2018” Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenia Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska. Projekt skierowany jest na potrzeby dzieci 5-6 letnich, które narzekają na brak czasu ze strony dorosłych i zbyt małe zainteresowanie rodziców sprawami dzieci. Głównym celem projektu jest wsparcie rodziców w podejmowaniu decyzji co do wyboru formy i miejsca spędzania wolnego czasu ze swoimi dziećmi. Zależy nam na oderwaniu rodziców od nowoczesnych urządzeń i technologii na rzecz aktywnego spędzania czasu ze swoimi dziećmi, dawania dobrego przykładu innym rodzicom. Większość działań jest zaplanowana poza godzinami pracy przedszkola i nauczycielek oraz w dni wolne od pracy; tak aby dopasować się do czasu wolnego rodziców. Realizacja projektu trwa od sierpnia do grudnia 2018 r. Pragniemy zainteresować rodziców życiem kulturalnym naszego miasta poprzez przedstawienie oferty Miejskiej Biblioteki Publicznej, Hajnowskiego Domu Kultury, Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej.

Pierwszym działaniem był udział w „Wakacyjnych porankach” organizowanych przez Hajnowski Dom Kultury. Dzieci wraz z chętnymi rodzicami uczęszczały na zajęcia plastyczne, taneczne i teatralne: rysowały, tworzyły prace przestrzenne z wykorzystaniem rolek po papierze oraz starych płyt CD; tańczyły, poznały podstawowe kroki samby i cza-czy. Na zajęciach teatralnych odzwierciedlały ruchem uczucia towarzyszące ludziom na co dzień, wcielały się w różne role.  Było przy tym wiele radości i śmiechu. Każdy wyniósł z tych spotkań coś dla siebie. Najważniejsze, że wszyscy spędzili miło czas.

Od sierpnia do września zachęcaliśmy rodziców do udziału w 14. Edycji konkursu fotograficznego „Podlasie w obiektywie” organizowanego przez Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej. Rodzice chętnie przystąpili do działania. Już wkrótce ukarze się wystawa zdjęć.

Pod koniec września zostało zorganizowane spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej dla chętnych rodziców z psycholog Justyną Kruszewską na temat: „Efektywne formy spędzania wolnego czasu z dzieckiem”. Specjalistka przedstawiła rodzicom, co może myśleć dziecko, jakie uczucia mu towarzyszą, gdy rodzice nie mają czasu z nim się pobawić. Zapewnianie podstawowych potrzeb dziecku nie stanowi o jego poczuciu bezpieczeństwa ani miłości. Czas poświęcony na wspólną rozmowę, zabawę, wycieczkę sprawia, że zacieśniają się więzi rodzicielskie, przychodzi zrozumienie a problemy stają się prostsze do rozwiązania.

Naszym wspólnym dobrem jest doprowadzenie do współdziałania rodziców i nauczycieli na rzecz dobra ich dzieci, edukacja poprzez zabawę, integracja rodziców ze środowiskiem przedszkolnym; zgodne współdziałanie dla dobra dzieci; zainicjowanie procesu przekazywania wiedzy międzypokoleniowej o dziedzictwie kulturalno- historycznym miejsca, w którym mieszkamy; rozpowszechnianie wiedzy o regionie; krzewienie troski o wartości historyczne regionu i ochronę dziedzictwa kulturowego.

Autorki projektu: Iwona Zaniewska- Ciep, Aniela Kot, Ewa Anchimiuk