W bieżącym roku szkolnym w grupie IV realizowana jest innowacja pedagogiczna „Mam komputer – znam komputer”, której celem jest przybliżenie technologii informatycznej. Uczestniczą w niej wszystkie dzieci, a prowadzona jest przez jej autorkę. W pierwszym półroczu odbyło się dziewięć zajęć, na których dzieci dowiedziały się, że komputer może być narzędziem edukacyjnym. Poznały jego funkcje oraz możliwości wykorzystania jak również dowiedziały się, że długie i nieodpowiednie korzystanie z komputera może szkodzić zdrowiu. Poznawały poszczególne części komputera a także przedmioty, które można do niego podłączyć (myszkę, głośniki, słuchawki, pendrive, mikrofon, stację dysków, drukarkę). Wyruszyły na poszukiwanie komputerów w przedszkolu odwiedzając gabinet pani dyrektor, pani księgowej a także pani intendentki dowiadując się, jaką istotną rolę odgrywa komputer w ich pracy. Przedszkolaki same zaprojektowały swoje „komputery do zadań specjalnych” z, pośród których wybrały jeden i wykonały go z materiałów odpadowych. Zapoznały się z matą do kodowania odkryły, co to takiego układ współrzędnych i punkt na tym układzie. Rysowały przy użyciu tablicy interaktywnej a także bawiły się korzystając z gier edukacyjnych. Myślę, że zajęcia przyczyniły się do poszerzenia wiedzy, rozwijały kreatywność, dały możliwość zaprezentowania własnych pomysłów, ale przede wszystkim wskazały użyteczność komputera w nauce, pracy i zabawie.

Przygotowała: K. Litwiniec – Burnecka

Print Friendly, PDF & Email
Powiązane publikacje