Nasze przedszkole przyłączyło się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej pod hasłem Razem na Święta. Tym samym zobowiązaliśmy się do podjęcia w przedszkolu działań związanych z przedświątecznym wolontariatem.
Długofalowym celem wolontariatu jest przygotowanie młodego pokolenia – wolontariuszy – do dojrzałego życia w społeczeństwie przez uwrażliwienie ich na potrzeby otoczenia, problemy społeczne. Wolontariat to również wspaniała nauka szacunku dla innych. Daje satysfakcję płynącą z niesienia bezinteresownej pomocy potrzebującym, umacnia świadomość bycia potrzebnym, kształtuje i rozwija osobowość, a także odpowiedzialną postawę życiową.
W ramach przedszkolnego wolontariatu przewidzieliśmy następujące działania:
• Udział w akcji Zostań Świętym Mikołajem z dla dzieci z Oddziału Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku oraz Domu Dziecka zaprzyjaźnionego z organizacją charytatywną „Dzielni i Waleczni – Dzieci walczące o życie – Bohaterowie kontra RAK”.
• Udział w akcji zbiórki żywności i niezbędnych artykułów dla Schroniska Ciapek w Hajnówce.
• Wspólne kolędowanie – spotkanie dzieci z podopiecznymi Ośrodka Terapii Zajęciowej w Hajnówce.
• Pieczenie pierniczków świątecznych podczas warsztatów kulinarnych z dziećmi i rodzicami oraz wręczenie ich przez dzieci podopiecznym Domu Opieki Samarytanin w Hajnówce.
• Spotkania integracyjne dzieci z uczniami Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego. Wspólne śpiewanie kolęd z gitarą, czytanie opowieści wigilijnej, wiersze o świętach, zabawy integracyjne.
• Z kolędą idziemy- prezentacja przedstawienia jasełkowego w wykonaniu dzieci i nauczycielek dla podopiecznych Domu Opieki Samarytanin w Hajnówce.
• Wspólne świętowanie – organizacja przedstawienia świątecznego dzieci i nauczycielek z pracownikami i podopiecznymi Warsztatu Terapii Zajęciowej.

Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci, rodziców, dziadków, pracowników przedszkola do czynnego udziału w proponowanych przez nas akcjach, a także do pomocy w ich organizacji.

Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.
(św. Jan Paweł II)

Przygotowała: Małgorzata Saadoon