Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej świętujemy 21 marca, zaś 20 marca wypada pierwszy dzień wiosny astronomicznej. Wówczas ziemia znajduje się w punkcie Wagi, a słońce w punkcie Barana. Początek wiosny astronomicznej zbiega się również z równonocą wiosenną (inaczej zwaną równonocą marcową). Właśnie wtedy dzień trwa tyle samo, ile noc. Odtąd dzień będzie już coraz dłuższy.                                                

   Jednym  z najpowszechniejszych zwyczajów związanych z powitaniem wiosny było  Topienie Marzanny. W mitologii słowiańskiej Marzanna utożsamiana była z boginią słowiańską, która symbolizowała zimę oraz śmierć. Od wieków w pierwszy dzień wiosny ze słomy wykonywano kukłę na kształt kobiety, którą przyozdabiano kolorowymi wstążkami i koralikami, a następnie wrzucano do wody, aby odpłynęła z prądem, a wraz z nią zima. W niektórych regionach Marzannę palono. Zwyczaj ten pochodzi od Święta Jare, które przypada w równonoc wiosenną. Dziś zwyczaj ten jest kultywowany w pierwszy dzień wiosny głównie przez uczniów oraz studentów i ma charakter jedynie symboliczny. Jednak kiedyś wierzono, że zapewnia to urodzaj na najbliższe miesiące.

   Marzanno, Marzanno- Ty zimowa panno.

  Dziś Ciebie żegnamy- Wiosnę zapraszamy…

   Sześciolatki z grupy dziewiątej znają ten zwyczaj. Podczas zajęć plastycznych wspólnie wykonały kukłę Marzany i postanowiły uroczyście pożegnać zimę i przywitać długo oczekiwaną wiosnę. Dziewiętnastego marca w dzień poprzedzający początek astronomicznej wiosny dzieci uczestniczyły w różnych zabawach . Rozwiązywały zagadki o tematyce wiosennej, recytowały wiersze, odszukiwały ukryte w sali oznaki wiosny w przyrodzie. Nie zabrakło wiosennych pląsów i tańców. Pani Wiosna śpiewająco budziła kwiaty, aby wracały na grządki w ogródku. Następnie wybrały się na spacer  z Marzanną ulicami miasta. Marzanna wskazywała starszakom pierwsze zwiastuny wiosny- radośnie śpiewające ptaki, kwitnące leszczyny i wierzbowe bazie- kotki, topniejące resztki śniegu, nabrzmiałe pączki na drzewach i wiele innych. Niestety nie mogły zgodnie z tradycją wyprawić Marzanny rzeką do morza, więc zgodziły się aby pani zawiozła kukłę nad rzekę Łutownię w Puszczy Białowieskiej. Płynąc z nurtem rzeki Marzanna na pewno trafi do morza…

   W taki sposób dzieci z grupy dziewiątej pożegnały zimę i powitały wiosnę.

                                                                                                                                Opracowanie: Beata Sakowska i Dorota Jurczuk

Opis galerii zdjęć: Pierwsze dwa zdjęcia przedstawiają kukłę Marzanny wykonaną przez dzieci. Kolejne trzy zdjęcia przedstawiają dzieci pochylone nad stolikiem, na którym leżą styropianowe elementy symbolizujące  śnieg. Kolejne zdjęcie przedstawia dzieci tańczące w parach ,,Wiosenny taniec”. Na kolejnym zdjęciu dzieci siedzą na krzesełkach- dziewczynka w środku trzyma Marzannę. Kolejne zdjęcie prezentuje chłopców ubranych w zielone koszulki trzymających kukłę Marzanny. Na następnym zdjęciu dzieci ustawione parami idą na spacer z Marzanną – pierwsza para trzyma kukłę symbolizującą zimę. Na kolejnych trzech zdjęciach dzieci trzymają kukłę Marzanny.

Print Friendly, PDF & Email
Powiązane publikacje