Rozpoczęcie przez dziecko edukacji przedszkolnej to bardzo ważny, znaczący i przełomowy moment w życiu każdego dziecka, ponieważ wiąże się on niejednokrotnie z radykalną zmianą jego trybu życia. W tym okresie dziecko uczy się nowej dla siebie roli – roli przedszkolaka. Dzieci 3-letnie wstępujące do przedszkola różnią się między sobą poziomem zdolności przystosowawczych. Część dzieci przystosowuje się dość szybko, u innych okres adaptacji trwa bardzo długo. Proces aklimatyzacji zależy również od fazy rozwojowej dziecka oraz stopnia jego indywidualnych zdolności adaptacyjnych.

W ramach realizacji programu adaptacyjnego „W Krainie Radości” staramy się ułatwić dzieciom start w życie przedszkolne; złagodzić strach i lęk przed nowym i nieznanym oraz wzbudzić w rodzicach poczucie profesjonalnej opieki ze strony nauczyciela.

Przygotowała: Iwona Zaniewska- Ciep