Reguły ułatwiają życie

Dzieci czują się dużo bezpieczniej wtedy, kiedy rodzice jasno wyznaczają im granice.

Niezależnie od tego, czy chodzi o poranne wyjście z domu, zachowanie przy stole, sprzątanie własnego pokoju, chodzenie spać, odrabianie lekcji, oglądanie telewizji czy korzystanie z komputera, domowe zwyczaje, reguły i ustalenia pomagają zarówno rodzicom, jak i dzieciom. Dają im poczucie stałości i porządku. Są, jak drogowskazy, na których napisano: ,,wszystko będzie dobrze, jeśli pójdziesz tą drogą’’.  Jeśli dzieci wiedzą, w którym miejscu sie znajdują, to nie czują potrzeby, żeby bez przerwy testować granice. Mogą lepiej z nami współpracować.

Żeby dziecko mogło nauczyć się samokontroli, potrzebuje:

  • wsparcia ze strony rodziców,
  • zrozumienia swoich potrzeb,
  • jasnego wyrażania oczekiwań i pochwał, a czasem także dezaprobaty dla swego postępowania.

Dzieci pragną zdobyć i utrzymać uznanie rodziców. To jedna  z przyczyn gotowości do współpracy. Potrzebują rodziców, którzy będą wychodzić im naprzeciw, uzasadniać i wyjaśniać swoje oczekiwania, bo dzięki temu z czasem będą coraz lepiej rozumiały zasady i normy, których powinny przestrzegać. Dążenie do niezależności i uznania motywuje dzieci do tego, by zachowywać się coraz mądrzej i rozważniej. Jeśli  jednak zestresowani rodzice krzyczą na dziecko, upokarzają je i biją, to ta motywacja przestaje działać. Co więcej dzieci upokarzane próbują podnieść sobie nadszarpniętą samoocenę, aby znowu poczuć się pewniej. Niektóre, żeby uniknąć razów, podporządkowują się silniejszemu dorosłemu, a jednocześnie zaczynają bić słabszych od siebie.

Warto zapobiegać

Bez przemocy wszystko staje się lepsze i łatwiejsze – ale to nie dzieje się samo. Kiedy partnerzy bardzo się od siebie różnią – a tak właśnie bywa w relacjach miedzy dziećmi a dorosłymi – konflikty są nieuniknione. Istotne jest jednak, jak sobie z nimi radzimy. W sytuacjach konfliktowych dzieci potrzebują rodziców, którzy:

  • potrafią zachować dystans,
  • nie tracą panowania nad sobą,
  • nie tupią ze złości jak trzylatek.

Rady dla rodziców

  • Spędzaj z dzieckiem czas każdego dnia

Wyznaczcie czas w ciągu dnia, który domownicy będą spędzać wspólnie, nie zajmując się innymi sprawami. Doda to sil zarówno rodzicom , jak i dzieciom. Od ilości wspólnego czasu ważniejsze są uwaga i radość, jakie daje on wszystkim członkom rodziny.  Dziecko powinno odebrać jasny przekaz: ,,Teraz jestem tu dla ciebie i poświęcam Ci całą uwagę’’.

  • Myśl pozytywnie

Dzień po dniu kieruj swoją uwagę w większym stopniu na dobre niż złe strony życia. Z kogoś, kto widzi szklankę do polowy pusta, zmień się w osobę , która widzi ją w połowie pełną.

  • Chwal swoje dziecko

Czy twoje dziecko wie, kiedy podoba Ci się jego zachowanie? A może bez przerwy je krytykujesz i zrzędzisz? Zwracaj uwagę na te zachowania dziecka, które sprawiają Ci przyjemność i stanowią dla Ciebie  miłe zaskoczenie. Poświęcaj mu wtedy dużo uwagi. Dla dziecka nie ma nic lepszego niż poczucie, że jest akceptowane. Zwiększaj wasze szanse na odniesienie sukcesu – ilekroć małe dziecko zdoła przezwyciężyć przemożna chęć, aby zrobić coś niewłaściwego, a starsze dowiedzie, że zastanowiło się nad swoim postępowaniem, zasługuje na wsparcie i pochwałę. Nie szczędź mu ich!

  • Rozmawiaj z dzieckiem

Często sadzimy, że nasze dziecko doskonale wie, czego od niego chcemy. To nieprawda. Zadbaj o to, żeby rzeczywiście rozumiało Twoje prośby i polecenia. Przede wszystkim:

  • Nie krzycz do dziecka z innego pokoju, przyjdź do niego.
  • Patrz na nie, kiedy mówisz mu, czego od niego oczekujesz.
  • Dotknij jego ramienia.
  • Znajdź właściwe słowa – komunikat powinien być krótki, jasny i prosty, żeby dziecko mogło go zrozumieć.
  • Daj mu trochę czasu na dokończenie zabawy.
  • Pytaj dziecko o jego zdanie w sprawach, które go dotyczą.
  • Bądź wyrozumiały

Możesz z humorem i taktem przymykać oczy na niewielkie ,,wykroczenia’’. Jeśli dziecku wymsknie się ,,brzydkie’’ słowo, zignoruj to. Jeżeli marudzi przy jedzeniu, okaz mu trochę zrozumienia. Jeśli stłucze filiżankę, przyjmij to spokojnie. To może zdarzyć się każdemu.

  • Reaguj szybko i pozytywnie.

Jeśli zachowanie dziecka cię drażni, słowa: ,,Zrób tak’’ zawsze lepiej brzmią

niż : ,,Nie rób tak’’. Umacniaj wiarę dziecka w siebie, zamiast je tłamsić lub upokarzać. Okaz mu zaufanie. Dodawaj mu otuchy. Kategoryczne ,,nie i koniec’’ zachowaj na najważniejsze sytuacje.

  • Rozwiązuj konflikty

Nie trać z dzieckiem kontaktu. Nie kłóć się z nim. Możesz dowolnie pokierować jego zachowaniem za pomocą wsparcia, zachęty, jasnych reguł i konsekwencji. To trochę tak, jakbyś próbował ostrożnie przeprowadzić samochód przez oblodzony fragment drogi.

  • Znajdź czas dla siebie

W spokojnym momencie zastanów się : ,,Co jest dla mnie najważniejsze na tym etapie życia? Do jakich celów dążę wychowując dzieci?

Nawet najbardziej kochający i troskliwi rodzice popełniają błędy. Dla dzieci najbardziej liczą się nie nasze błędy, ale to, jak na nie reagujemy – czy umiemy przeprosić, czy okazujemy wolę porozumienia i czy jesteśmy gotowi się zmieniać. To daje naszym dzieciom siłę i odwagę.

Opracowała: Lucyna Stawarz

Print Friendly, PDF & Email
Powiązane publikacje