Pięciolatki realizowały blok tematyczny o Kosmosie. Zajęcia miały na celu rozbudzenie zainteresowań dzieci otaczającym nas Wszechświatem. W trakcie różnego rodzaju zabaw i zajęć przedszkolaki poznały nazwy planet Układu Słonecznego, kolejność ich ułożenia na orbitach; porównywały ich wielkość i wygląd. Dzieci poszerzyły słownik pojęciowy o wyrazy związane z Kosmosem, Układem Słonecznym, Galaktyką. Podczas zajęć plastycznych układały rakiety z figur geometrycznych; wycinały i przyklejały na czarną kartkę skropioną białą farbą- elementy kosmiczne tworząc obraz Kosmosu. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób powstaje dzień i noc, świeciły latarką na globus i sprawdzały, gdzie dochodzi światło a gdzie nie. Układały kosmiczną drogę na macie do kodowania z wykorzystaniem klocków Dienesa według określonej instrukcji. Przedszkolaki bardzo chętnie brały udział w zajęciach. Był to tydzień wspaniałych wrażeń.

Opis galerii zdjęć: Na dwóch pierwszych zdjęciach dzieci siedzą przy stolikach i wycinają papierowe elementy: gwiazdy, rakiety, pojazdy kosmiczne. Na kolejnych trzech zdjęciach dzieci leżą dookoła niebieskiego materiału wypełnionego wyciętymi elementami. Na kolejnych trzech zdjęciach dzieci siedzą na dywanie i oglądają planszę z Układem Słonecznym. Dzieci tworzą z rączek lunety i obserwują planety. Nastepnie oglądają model Układu Słonecznego i kręcą planetami wokół Słońca. Na następnych dwóch zdjęciach widać dzieci siedzące przy stoliku, które przyklejają na czarną kartkę wycięte elementy. Następnie dwoje dzieci prezentuje wykonane prace. Na kolejnych zdjęciach dzieci siedzą wokół samodzielnie wykonanego Układu Słonecznego i kolejno wymieniają planety. Następnie na macie do kodowania układają kosmiczną drogę z wykorzystaniem klocków Dienesa według instrukcji graficznej. Na dwóch ostatnich zdjęciach dzieci siedzą na dywanie, jedna z dziewczynek świeci latarką na globus a pozostałe dzieci wskazują gdzie jest dzień a gdzie noc.