W związku z obchodami 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości tematyka VI edycji Przeglądu „Malowana Poezja Rodzinna – czyli Rodzice czytają, Dzieci malują i recytują” dotyczyła naszej Ojczyzny.
Zadaniem uczestników było wybranie utworu literackiego o tematyce związanej z Polską, zilustrowanie go oraz nauczenie się na pamięć. 13 listopada w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce zostały wyeksponowane wyjątkowe pracę plastyczne stworzone przez dzieci. Na ich tle nasi mali uczestnicy recytowali wybrane przez siebie wiersze o Polsce. Każdy występ został nagrodzony gorącymi brawami przez zasłuchaną publiczność składającą się z rodzin naszych uczestników. Poza brawami każde dziecko otrzymało dyplom i upominek na pamiątkę uczestnictwa w przeglądzie.
Przedszkole nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi w Hajnówce należy do grona Czytających Przedszkoli, w związku z czym głównym celem przeglądu było rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci. Równie istotnym celem było budzenie poczucia tożsamości narodowej dzieci.
Serdecznie dziękujemy Dzieciom biorącym udział w przeglądzie za trud włożony w przygotowanie prac plastycznych i recytacji oraz ich Rodzicom za pomoc w przygotowaniach. Dziękujemy bardzo pani Alli Gryc, Dyrektor hajnowskiej biblioteki za objęcie przeglądu honorowym patronatem. Wielkie podziękowania należą się również naszym Sponsorom: pani Mieczysławie Bogdanowicz, Prezes Powszechnej Spółdzielni Spożywców PSS Społem w Hajnówce oraz Urzędowi Miasta Hajnówka.

Organizatorki: Zofia Owsieniuk, Elżbieta Sterlingow