Andrzejki to stary ludowy zwyczaj, podczas którego wróżono wykorzystując ogień, wodę i zwierzęta. W Wigilię Św. Andrzeja prześcigano się w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość. Tradycje wróżb przetrwały do dzisiaj. Obecnie Andrzejki są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Nasze przedszkolaki również chciały sprawdzić, co je czeka w przyszłości. W pięknie udekorowanej sali, bawiły się wesoło do skocznej muzyki, brały udział w zabawach zaproponowanych przez nauczycielki.

Przygotowały: I. Zaniewska- Ciep, A. Jurczak

Opis galerii zdjęć: Pierwsze zdjęcie przedstawia dzieci stojące przy parapecie w sali, dziewczynka w środku trzyma lampion- dynię a chłopcy po bokach dotykają granatowego materiału. Przy następnych zdjęciach dzieci siedzą na dywanie wśród andrzejkowych dekoracji: zapalonych świec, kluczy, kolorowej butelki. Następnie dzieci tańczą w parach. Kolejne zdjęcia przedstawiają dzieci przy tablicy, które wyszukują i wskazują swój znak zodiaku. Potem dzieci znów tańczą, tym razem trzymają w dłoniach paski połyskujących tasiemek. Na następnych zdjęciach dzieci kręcą butelką, wokół której leżą ilustracje- symbole wróżb. Na kolejnym zdjęciu jedna dziewczynka przebrana jest za wróżkę, trzyma w ręku różdżkę. Dzieci układają buty jeden za drugim. Następnie bawią się w tajemniczy zamek, próbują otworzyć magiczne drzwi kluczem trzymanym w dłoniach. Na kolejnych zdjęciach, dzieci siedzą w kole na dywanie i rzucają dużą kostką do gry. Wskazują odpowiedni numer na papierowej gwiazdce a nauczyciel odczytuje przesłanie. Następnie dzieci ustawione są gęsiego. Każdy po kolei wrzuca monety stojąc tyłem do miski z wodą. Na koniec dzieci tańczą pożegnalnego walczyka.

Print Friendly, PDF & Email
Powiązane publikacje