W dniu 10 października obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ DRZEWA. Święto zostało zainicjowane pod koniec XIX wieku przez amerykańskiego sekretarza rolnictwa Juliusza Sterlinga Mortona. Jako miłośnik przyrody, zaapelował on do społeczeństwa, by każdy kto może, posadził drzewo 10 kwietnia. Wiele osób zaangażowało się w tą akcję i rokrocznie ją kontynuowało. Do Europy święto dotarło w połowie XX wieku. W Polsce Dzień Drzewa jest obchodzony od 2002 roku, pół roku po amerykańskim Arbor Day – 10 października. Z okazji tego święta w wielu miejscach są prowadzone akcje sadzenia drzew.

Sześciolatki również postanowiły uczcić ten dzień, wszak mieszkamy na skraju Puszczy Białowieskiej- domu prastarych drzew i wielu chronionych zwierząt. W trakcie zorganizowanych konkursów i zagadek dzieci wykazały się bogatą wiedzą przyrodniczą. Potrafiły wskazać podstawowe cechy roślin drzewiastych, odróżniały wybrane gatunki drzew po liściach i owocach, wskazywały znaczenie drzew dla środowiska i człowieka.

Przedszkolaki wykonały ,,Radosne drzewo” – zbiorową pracę plastyczną. Samodzielnie wycinały i przyklejały poszczególne elementy, dorysowywały szczegóły.

W przedszkolnym ogrodzie ,,zaprzyjaźniały się” z prastarymi dębami, brzozami o gładkiej i białej korze, topolami z sercowatymi liśćmi. Dostrzegały różnice w wyglądzie drzew iglastych takich jak różne odmiany świerków i sosen. Poznały modrzewie – jedyne drzewa iglaste zrzucające igły na zimę.

Podczas wcześniejszych spacerów i wycieczek po Puszczy Białowieskiej sześciolatki podziwiały piękne drzewa pomnikowe i poznały cele ich ochrony.

Owocujący dąb obdarował dzieci mnóstwem żołędzi, które zbierały w ramach ,,Dzikiej Zbiórki” zorganizowanej we współpracy z puszczańskimi nadleśnictwami. Będą one przekazane na Żubrową Polanę jako karma dla odwiedzających to miejsce żubrów , jeleni i dzików. Można będzie podziwiać te piękne zwierzęta dzięki zainstalowanej kamerze online i sprawdzić, jak smakują im zebrane przez dzieci żołędzie.

Obchody Święta Drzewa uwrażliwiły przedszkolaki na piękno otaczającej nas przyrody, potrzebę jej ochrony i poszerzyły ich wiedzę na ten temat.                                                                                                                                             Przygotowały: Beata Sakowska i Dorota Jurczuk