W październikowy poranek dzieci z grupy IX wybrały się na rekreacyjną imprezę pod hasłem ,,Święto pieczonego ziemniaka”. Dzięki uprzejmości leśników z Nadleśnictwa w Hajnówce na skraju Puszczy Białowieskiej, w pięknym miejscu ogniskowym  zapłonął ogień. Płonące szczapy wesoło trzaskały, a do góry leciały skry. Co prawda lekki wiaterek kręcił dymem z ogniska, ale przedszkolakom wcale to nie przeszkadzało.  Sześciolatki własnoręcznie upiekły sobie kiełbaski i zasiadły do wspólnego posiłku. Kiełbaski na świeżym powietrzu smakowały wybornie.

Po jedzeniu nadszedł czas na zabawy . Dzieci chętnie brały udział w różnorodnych zabawach ruchowych i zręcznościowych. Dowiedziały się również, jak dawniej wyglądały wykopki i zwyczaje związane z tą ciężką pracą. Dawniej ziemniaki należało wykopać prostymi narzędziami   i ręcznie zebrać polny.  Po zakończeniu pracy rozpalano ognisko i pieczono świeżo wykopane ziemniaki. Nad polami unosił się dym pachnący palącymi się łętami ziemniaczanymi. Ludzie wspólnie się posilali, gawędzili, śpiewali piosenki.

Obecnie te prace wykonują maszyny i bardzo ułatwiają prace rolnikom. Ale zwyczaj wspólnego palenia ogniska na zakończenie pracy bardzo się przedszkolakom podobał. W gorącym żarze dogasającego ogniska upiekły się ziemniaki- wszak to Święto Pieczonego Ziemniaka. Dzieci ze smakiem je zajadały. Takie pachnące ogniskiem ziemniaki to prawdziwy rarytas.

Na zakończenie  posprzątały po sobie miejsce ogniskowe, podziękowały leśnikom i pięknie się pożegnały. W dobrych nastrojach wszyscy wrócili do przedszkola.

Przygotowały: Beata Sakowska, Dorota Jurczuk