Scenariusz zajęć dla dzieci młodszych prowadzonych przez rodzica w domu:

23 VI 2020r.(wtorek)

Temat: „Taniec tęczowych rybek” – taniec ze wstążkami przy dowolnej, ulubionej muzyce – ćwiczenie słuchu oraz poczucia rytmu, sprawne posługiwanie się rekwizytami.

1. „Moje wakacje” – swobodne wypowiedzi – wdrażanie do rozumienia pojęć: lato, wakacje oraz podawanie cech tych pojęć.

2. „Moje wakacje” – rysowanie wymarzonych wakacji – doskonalenie umiejętności wyrażania swoich myśli, marzeń poprzez działania manualne; zachęcanie do samodzielnego wybierania materiałów plastycznych.

3. „Wieloryb czy rybka” – zabawa naśladowcza.

Dziecko i rodzic leżąc na brzuchu naśladują, szybkimi ruchami pływanie rybek, na hasło podane przez rodzica „wieloryb” oboje leżąc na plecach naśladują, wolnymi ruchami pływanie wieloryba. Zabawę powtarzamy 3-4 razy.

4. „Taniec tęczowych rybek” – taniec ze wstążkami przy dowolnej muzyce. Rodzic demonstruje dowolny sposób poruszania wstążkami przy muzyce. Dziecko samodzielnie, według własnej inwencji, dostosowuje ruch wstążek do muzyki.

https://www.youtube.com/watch?v=V8XJg0o_am4  muzyka relaksacyjna

5. „W podróży” – zabawa logorytmiczna.

Dziecko i rodzic rytmicznie wypowiadają słowa (dzieląc na sylaby) i obrazują wyrazy dźwiękonaśladowcze.

Nasze nogi: tup, tup, tup (tupanie)

Autobusem: wrr, wrr, wrr

Samochodem: tu, tu, tu (gest kręcenia kierownicą)

I pociągiem: szu, szu, szu

Samolotem: fiuuu… (i upadanie na dywan).

6. „Rodzinna wycieczka” – piosenka do słuchania. https://www.youtube.com/watch?v=tlCH6BFEISg&t=40s

7. „Wdech i wydech”- ćwiczenia oddechowe.

Dziecko z rodzicem ustawiają się naprzeciw siebie. W pozycji rozkrok obunóż wykonują wznos ramion w górę z wdechem (nosem) i skłon tułowia w przód z wydechem (ustami). Powtarzamy 6 razy.

8. „Do czego może służyć… kamień, patyk, gazeta” – zabawa pobudzająca twórcze myślenie poprzez przezwyciężanie przeszkód przez widzenie inaczej zastosowania danego przedmiotu.

9. „Żuczek i Ślimak” – posłuchajcie opowiadania.

Autor: Karolina Kiercul z mamą Sylwią. Opowiadanie nagrodzone w konkursie literacko – plastycznym „Ja i moja bajka” 2017.                                                                                                                                                                         Pewnego razu, żyli w lesie dwaj przyjaciele: Żuczek i Ślimak. Obaj bardzo lubili się bawić w chowanego, śpiewać wraz z echem, ślizgać się po mchu w lesie i słuchać odgłosów lasu. Jednak pewnego dnia pokłócili się o to, który jest sprytniejszy, mądrzejszy i szybszy. Postanowili więc ścigać się główną leśną ścieżką. Wszystkie okoliczne zwierzęta niedowierzały, że Żuczek ze Ślimakiem będą się ścigać! -Przecież Żuczek mimo wszystko porusza się szybciej niż Ślimak! – rzekła Sowa. Tak, to oczywiste! ze smutkiem w głosie szepnęła Wiewiórka – to nie będzie sprawiedliwy wyścig, trzeba pomóc Ślimakowi, bo z pewnością przegra! -Nie martw się Wiewiórko – odparł Lisek – coś wymyślimy! Odtąd wszystkie okoliczne zwierzęta leśne zastanawiały się jak pomóc biednemu, powolnemu Ślimakowi wygrać w nierównej walce z przebiegłym Żuczkiem. W dniu wyścigu była piękna pogoda: słonko promieniami ogrzewało las i jego mieszkańców, wiał delikatny wietrzyk a wokół fruwały barwne motylki. Ślimak spojrzał w korony drzew na skraju lasu i rzekł: no cóż to będzie wyścig w pogodny dzień, przynajmniej nie szkoda przegrywać! -Witaj Ślimaczku! -zawołał radośnie Żuczek, to zaczynajmy – kto będzie pierwszy na polanie ten wygrywa wyścig i jest najszybszy! -Dobrze Żuczku, zaczynajmy! – odparł ochoczo Ślimak. Żuczek przemykał nawet dosyć sprytnie, między kępkami mchu, zaś Ślimak niestety powoli sunął, nie mógł przecież szybciej. Jednak po drodze Żuczek co i rusz przystawał, a to porozmawiał z Liskiem, a to porzucał szyszkami z Wiewiórką, a innym razem chwilkę drzemał nieopodal polanki, pod dużą, rozłożystą paprocią. i tak mijały długie godziny a Ślimak powoli, ale konsekwentnie „mknął” ile sił. Nim Żuczek się obudził Ślimak prześliznął się przez linię mety na leśnej polanie, a wszystkie zwierzęta z ogromną radością zawołały razem: Hura! Ślimak zwycięzcą! W tym momencie Żuczek zrozumiał, że nie można lekceważyć innych, że trzeba ich doceniać i szanować. Pogratulował Ślimakowi i przeprosił go za swoje wcześniejsze zachowanie. Odtąd byli już nierozłącznymi przyjaciółmi!

10. „Ślimak”- rysowane wierszyki.

11. „Tato już lato” – posłuchajcie piosenki.

Dziś jest DZIEŃ TATY więc złóżcie życzenia swoim kochanym tatusiom, a może wykonacie samodzielnie (lub z pomocą mamy) prezent dla taty np.:

https://www.youtube.com/watch?v=jmQz8sbShp4  brelok do kluczy

Opracowała:  Alicja Jurczak