Czy pamietacie bajkę o Czerwonym Kapturku? Zapewne tak. Czytali ją wam rodzice, dziadkowie, panie w przedszkolu. Czy potraficie opowiedzieć innym tą bajkę? Myślę, że bez problemu. Ale ja mam dla was trudniejsze zadanie: spróbujcie wymyślić własną historię opartą na fabule znanej wam bajki. Jako przykład, podsuwam wam bajkę pt. „Nieudany piknik”, którą wymyślił uczeń klasy III. Posłuchajcie:

Dawno, dawno temu za górami, za lasami, za siedmioma rzekami żyła sobie dziewczynka z mamą. Żyli w małym domku, było im tam fajnie. Niedaleko mieszkała też babcia, która pewnego dnia zaprosiła ich na piknik. Mama dziewczynki się zgodziła. Rozpoczęła przygotowania do piknikowej biesiady, sięgała po koszyk i… spadła. Skręciła sobie nogę! Mama dziewczynki nie mogła pójść na piknik, ale córeczka mogła. Mama chciała ostrzec dziewczynkę, bo mogła się zgubić sama idąc przez las. Ale dziewczynka poszła bez powiedzenia o tym mamie.

Kiedy dziewczynka weszła do lasu zaczęła się bać. Było tam ponuro i strasznie. Bardzo chciała jednak pójść na ten piknik, bo babci zrobiłoby się przykro. Poszła więc dalej. W tym czasie mama się zorientowała, że córeczka sama poszła do babci przez niebezpieczny las. Zadzwoniła do pana leśniczego. On szybko wyruszył szukać dziewczynki.

Idąc do babci dziewczynka zbierała orzechy, grzyby, jagody, truskawki i śliwki. Wiedziała, ktore rzeczy są jadalne, a które trujące. Była zmęczona i głodna. Znalazła małą studzienkę, opłukała w niej owoce i zjadła ich trochę. Zasnęła.

Babcia w tym czasie wyszła naprzeciw mamie z wnuczką. Jednak  nikogo nie znalazła i sama zgubiła się w lesie. Leśniczy tropił ślady w lesie. Szukał, szukał. Miał ze sobą mapę i kompas. Znalazł obie zguby i zaprowadził je do domu. A mama szybko wyzdrowiała i wyprawiła piknik dla wszystkich na podwórku przed domem.

Autor bajki – Konrad Śliwiński – jest uczniem klasy 3c SP nr 18 w Elblągu.
Korekta ortograficzno-gramatyczna: wych. Dorota Życzkowska.

Rodzic może zadać dziecku pytania dotyczące bajki oryginalnej o Czerwonym Kapturku i bajki wymyślonej o nieudanym pikniku:

• Czym się różnią te dwie bajki? Jakie widzisz podobieństwa a jakie różnice?
  • Jakiej postaci zabrakło w wymyślonej wersji?
  • Która bajka bardziej ci się podoba. Dlaczego?

Przygotowała: Iwona Zaniewska- Ciep