Każdy z nas – Rodziców ma czasami taki moment w ciągu dnia, gdy dziecko w domu się nudzi. Bywa też i tak, że dziecko dekoncentruje się, a jego uwagę może skupić tylko krótka, relaksująca zabawa. Powodów może być mnóstwo, a potrzeba jest jedna – zająć nasze dziecko na 5-10 minut czymś miłym, a już najlepiej choć w małym stopniu dydaktycznym. Oto proste zabawy w domu dla dzieci z Rodzicami.

1. Detektyw – Zgadnij, o kim mówię?

Prosta zabawa dla dziecka nie wymagająca prostych pomocy. Rodzic opisuje wygląd jednej z osób, z domu (nie mówiąc kto to?). W opisie dążymy do tego, by powoli, krok po kroku naprowadzić dziecko na odgadnięcie imienia danej osoby.

Np.: To chłopak, nosi spodnie i lubi rano pić kawę.

Jeśli dziecko odgadnie o kim mowa – wymyśla zagadkę dla Rodzica. Zaczyna od “Zgadnij, o kim mówię…” i kontynuuje np. “Jest dziewczynką, lubi pomidorową zupę…”, itd.

2. Niby – rebusy

W tej zabawie przyda nam się papier. Dziecko rysuje obrazki, których pierwsze głoski stworzą wyraz, np. dziecko rysuje dłoń, oko, miskę . Przy okazji – to doskonały trening słuchu fonematycznego. Dodatkowo modyfikujemy zasady, proponując, by hasło tworzyły głoski w wygłosie, pierwsze lub ostatnie sylaby, itp.

3. Pytanie i odpowiedź

Zabawa może być wykorzystana do utrwalenia wiadomości lub treningu dosłownie każdego tematu z różnej dziedziny. Zasada jest bardzo prosta – dziecko odpowiada na pytania zadawane przez Rodzica. Temat zależy od zadanego pytania: o wiośnie, zwierzątku, roślinie itp. (np. Jakie zwierzątko lubisz najbardziej ? Opisz je?). Możemy utrwalać wiadomości za pomocą słów piosenek i wierszyków. Zabawę możemy również zmodyfikować poprzez np. ćwiczenia doskonalące wykonywanie obliczeń matematycznych, albo wszelkiego rodzaju quizy. Naprawdę fajna sprawa!.


4. Nie daj się złapać!

 Dziecko biega po dywanie – Rodzic lub rodzeństwo goni je. Do złapania dziecka wykorzystujemy  piłkę (toczymy ją po ziemi, próbując dogonić dziecko). Osoba, która zostanie dotknięta piłką – złapana np. mówi wierszyk, śpiewa piosenkę, wymyśla okrzyk, mówi coś miłego, wymienia owoc , warzywo, ulubiony kolor, potrawę . Możemy wykorzystać tą zabawę do utrwalania zdobytych wiadomości.

5. Jaka to melodia?

Dziecko siedzi lub stoi na dywanie i nuci melodię piosenki, której nauczył się w przedszkolu, w domu. Zmienia jej słowa na dowolną sylabę, np. “papa papa pa papapapa” lub “tum tum ty-tum tum, ty-tum tum…” Rodzic odgaduje jaka to melodia i jeśli odgadnie dobrze – wymyśla kolejną zagadkę muzyczną dla dziecka.

6. Podaj dalej!

Cała Rodzina stoi  w kole. Jedno z domowników rozpoczyna zabawę i trzyma między nogami piłkę, ołówek, kredkę,  klocka. Domownicy przekazują sobie kolejno wybrany przedmiot bez pomocy rąk. Ta banalna w swojej istocie zabawa zręcznościowa zawsze jest okazją do śmiechu i ożywienia atmosfery. Jest szczególnie interesująca ze względu na proste pomoce potrzebne do jej wykonania.

7. Wojna słów – antonimy

To, jak ustawieni są wszyscy domu , nie ma znaczenia. Zasada jest bardzo prosta – jedna osoba mówi głośno przymiotnik, a reszta chórem – odpowiada jego antonim: np. wysoki-niski, gruby- chudy, stary-młody, ładny – brzydki itp.

8. Supeł

Ciężko wyjaśnić to słowami, choć zasady są raczej proste. Spróbujcie oczami wyobraźni przyjrzeć się tej zabawie. Cała Rodzina, stoi w kole i trzyma się za ręce – NIE PUSZCZAJĄ ICH! Ochotnik rozpoczynający zabawę  odwraca się plecami, ale wszyscy NIE PUSZCZAJĄ RĄK.  Plącze się między rękami – przechodzi pod mostami, zakręca się, przechodzi nad rękami domowników – dowolnie, ale NIE PUSZCZAMY RĄK. Gdy minie 10 sekund, zatrzymuje się, a zadaniem ochotnika jest rozwiązać supeł, pamiętając, że Rodzina nie może puścić swoich rąk.

9. Opowiem Ci bajkę…

Rodzic rysuje na papierze 5 – 7 elementów: np. słońce, człowiek, kwiatek, parasol, dom. Dziecko układa kolejne elementy opowiadania, nawiązując do ilustracji. W podanym przykładzie mogłoby to wyglądać tak:

– Pewnego słonecznego dnia…

– Tomek poszedł na spacer.

– Po drodze kupił kwiatka, ponieważ jego mama miała urodziny.

–  Niespodziewanie, niebo zachmurzyło się i zaczął padać deszcz. Tomek nie miał ze sobą parasola.

– Wrócił więc szybko do domu, gdzie czekała na niego mama. Wręczył jej kwiatek i złożył najlepsze życzenia urodzinowe.

To doskonałe ćwiczenie, doskonalące umiejętność uważnego słuchania, logicznego myślenia, rozwijania mowy dziecka..

10. Szybkie rozmówki

Dziecko siedzi z Rodzicem w parze, zwrócone twarzą do siebie. Ich zadaniem jest przez minutę prowadzić ze sobą dialog, na dowolny temat. Mogą zapytać się o ulubione zabawy, kolory, o to, z kim mieszkają, jak nazywają się członkowie Rodziny, ich ulubione zajęcia – można dziecku podpowiedzieć pytania. Następuje zamiana ról.

Ta zabawa świetnie doskonali umiejętność aktywnego słuchania. Ma naprawdę wiele zalet – warto doskonalić ta umiejętność.

Życzymy przyjemnej  zabawy

Pozdrawiamy: Pani Dorota i Pani Beata

Print Friendly, PDF & Email
Powiązane publikacje