Co możemy zrobić z plasteliną?
Możliwości jest mnóstwo! Zabawy z plastelina rozwijają wszechstronnie,zaprzęgają do pracy obie ręce, obie półkule i jak najwięcej ośrodków. Takie zabawy wspierające motorykę małą wspierają także naukę pisania czy rysowania, ale również mówienia.
Co daje zabawa plastelina? Ugniatanie i rozrywanie jest świetną zabawą, która „włącza do użytku” dwie ręce i dzięki temu wspierana jest współpraca obu półkul. Zabawa plasteliną wspiera także precyzję, cierpliwość i koncentrację, w zależności od zadania ćwiczy także wyobraźnię i kreatywność. Zabawa plasteliną to jedna z czołowych aktywności rozwijających motorykę małą.  Badania pokazują, że osoby o lepiej rozwiniętej motoryce małej lepiej radzą w codziennym życiu, lepiej rozumieją pojęcie symbolu i łatwiej odnajdują się w dziedzinach, opierających się na myśleniu symbolicznym, na przykład-matematyce!
Oto WIOSENNA propozycja zabaw z plasteliną :

1.Wylepianie kształtów plasteliną – puste wzory

RODZICU! Taka metoda daje sporo możliwości:

✔Możesz dać dziecku do wypełnienia plasteliną kontur obrazka -możecie wykorzystać kolorowanki;

✔Możesz zrobić karty pracy samodzielnie;  Ta opcja jest o tyle fajna, że dziecko może najpierw uformować kuleczkę, a potem rozgnieść ją we właściwym miejscu. Jeśli maluchnie jest w stanie samodzielnie stworzyć kulki, przygotuj dla niego kilka, a on sam będzie je przyklejał i rozcierał na papierze!

✔Jeśli chcesz włączyć w to naukę kolorów czy odpowiednie ich przyporządkowywanie możesz podzielić obrazek na konkretne części np.sprawdza się tu obrazek tęczy czy parasola.Należy zaznaczyć, która część ma być wypełniona jakim kolorem.




2.Wylepianie kształtów plasteliną – 'patch game’, uzupełnianie obrazków

RODZICU! Ta aktywność jest dla dzieci najłatwiejsza i najciekawsza dla maluchów. Widać dokładnie co trzeba zrobić i jeszcze szybciej widać efekt pracy dziecka. Ilustracja pełna jest „białych kropek”, które trzeba wypełnić, tak,aby pasowały do obrazka i stworzyły piękną całość.


3.Wsparcie rozwoju lewej półkuli – odtwarzanie wzoru

RODZICU! Wydrukuj wzór z okręgów, kwadratów czy cokolwiek wymyślisz. W zależności od zaawansowania Twojego dziecka możesz tworzyć coraz bardziej skomplikowane kombinacje. Pod nim zostaw miejsce na jego odtworzenie. Możesz zacząć od prostych, kolorowych kółek – zadaniem dziecka  jest wypełnienie pustych okręgów plasteliną w taki sam sposób jak wzór nad nimi.


4.Wsparcie rozwoju lewej półkuli – obrazki i symetria

RODZICU! Możesz poprosić dziecko o odtworzenie obrazka tak jak w propozycji wyżej lub poćwiczyć pojęcie symetrii. Wystarczy, że potraktujecie linię obok wzoru jako oś symetrii.


5.Wsparcie rozwoju lewej półkuli – dokańczanie wzoru

RODZICU! Wydrukuj powtarzalny wzór i zostaw miejsce na jego dokończenie.Zadaniem jest wylepienie (najłatwiej okręgów) właściwym kolorem we właściwej kolejności.



Zabawy plasteliną, to także matematyka-nauka liczenia, geometria i kodowanie.

Można zaproponować dziecku wylepianie liczb, odpowiednią ilością plastelinowych kropek. Mogą to być kontury cyfr, kształty lub zwierzątka.
Na każdej planszy (od 1 do 9) umieszczamy kontur cyfry do ozdobienia przez dziecko, obok natomiast biedronkę, której trzeba przykleić plastelinowe kropki – tyle, ile prezentuje cyfra obok


Geometria w zabawie! To propozycja dla maluchów, poznających figury geometryczne. Po prostu wylepiajcie różne kształty. Przygotujcie kontur, a następnie poproście o uformowanie z plasteliny tej figury. Dziecko może rozcierać plastelinę lub skręcać „wężyki” do stworzenia figur.


Kodowanie!
Kodowanie z najmłodszymi dziećmi jest ostatnio bardzo modne i popularne – to świetnie, bo kodowanie, nawet w najbardziej podstawowym zakresie to niezwykle rozwijająca aktywność dla naszych dzieci. Z plasteliny możecie kodować zwykłe wzory lub całe obrazki. Kodem mogą być cyfry lub figury geometryczne lub dla starszych dzieci nawet działania matematyczne.


Możemy dzieciom zaproponować lepienie ,,mieszkańców wiosennej łąki” Oto propozycje: ślimaki, motyle, żabki, ptaszki.       

        

Życzę dobrej zabawy i efektywnej nauki!  Ewa Anchimiuk
Źródło tekstu: madrybobas.pl Źrodła grafiki:dzieciakiwdomu.pl; madrybobas.pl;mamarak.pl

Print Friendly, PDF & Email
Powiązane publikacje