OCHRONA SKÓRY W CZYŚCIOCHOWYM PRZEDSZKOLU

• Skóra to największy organ człowieka, pokrywa całe nasze ciało i wyznacza jego granice. Zabawy sensoryczne to narzędzie pozwalające w bezpieczny sposób oswoić dziecko z różnymi bodźcami związanymi ze zmysłem dotyku. Pracując tymi metodami, uwzględniamy indywidualną wrażliwość dziecka. Poznawanie właściwości własnej skóry warto połączyć z kształtowaniem nawyku jej świadomej ochrony.

• Ubieramy się adekwatnie do warunków atmosferycznych, a odkryte części ciała zabezpieczamy odpowiednimi kremami ochronnymi.

• Delikatna skóra dzieci wymaga dodatkowej ochrony. W warunkach wiatru i mrozu stosujemy odpowiedni krem. Żeby zadziałał, nakładamy go na min. 15–30 min przed wyjściem.

• Zmarznięte ręce myjemy letnią wodą. Na skutek zimna nasze nerwy przestają odczuwać prawidłowo temperaturę. Ogrzewanie dłoni musi przebiegać stopniowo, ponieważ może dojść do poparzenia skóry.

• Promieniowanie ultrafioletowe (UV) jest niewidzialne, ale ma duży wpływ na proces starzenia się skóry, a także może skutkować powstawaniem nowotworów. Pod jego wpływem w tkankach zachodzą reakcje chemiczne, które przyczyniają się do wzrostu pigmentacji oraz oparzeń skóry, zwłaszcza w młodym wieku i przy jasnej cerze.

• Są dwa rodzaje filtrów przeciwsłonecznych: mineralne i chemiczne. Kremy mineralne, niczym lustro, odbijają i rozpraszają promieniowanie UV. Zostawiają białą poświatę i są bardzo dobrze tolerowane przez skórę, dlatego zaleca się je dzieciom. Kremy chemiczne,które absorbują promieniowanie UV, należy aplikować min. 15–30 minut przed wyjściem na słońce.

• Użycie kremu z filtrem należy powtórzyć co około 2 godziny. Przebywanie w wodzie, wycieranie ciała czy pocenie osłabia działanie kremu, dlatego po tych czynnościach dobrze jest ponownie go użyć. • Chrońmy usta np. korzystając z pomadki z filtrem UV. Nie należy jej pożyczać, ponieważ możemy zarazić się m.in. wirusem opryszczki.

• Nie istnieje krem z filtrem, który całkowicie chroni skórę przed słońcem. Warto wybierać krem z jak najwyższym wskaźnikiem SPF. Dla dzieci rekomendujemy krem z SPF minimum 30, ale najlepiej SPF 50. Należy jednak pamiętać, że latem w bardzo słoneczne dni, w godzinach 10–16, nie powinniśmy przebywać bezposrednio „na słońcu”.

Drodzy rodzice, przed nami lato. Może te rady przydadzą się aby z większą świadomością chronić Wasze dzieci.

Zdrowego korzystania ze słonecznych kąpieli.

Materiały-dla-rodziców-ochrona-skóry

Przygotowała: Alina Lipczyńska

Print Friendly, PDF & Email
Powiązane publikacje