Ryż stanowi doskonałe narzędzie do kreowania zabawy, pobudzania zmysłów i wspierania wszechstronnego rozwoju. Jest materiałem tanim i łatwo dostępnym. To fantastyczny  produkt do tworzenia zabaw edukacyjnych – można nim swobodnie manipulować:  przesypywać, szeleścić, ugniatać, zmieniać fakturę, temperaturę i kolor. Ryż można nie tylko zjeść, ale stworzyć z niego również zabawki czy artystyczny rysunek. Dzięki takim zabawom, dziecko ćwiczy  motorykę małą (sprawność manualną), doskonali koncentrację, uwagę oraz kształtuje cierpliwość. Utrwala również kolory.

Jak przygotować ryż? Odrobinę barwnika rozpuszczamy w wodzie i dodajemy kilka kropel spirytusu, po to aby ryż nie brudził rączek podczas zabawy. Do tak przygotowanych barwników wsypujemy ryż i czekamy około 30 minut, aż nabierze pięknych kolorów. Następnie trzeba ryż bardzo dobrze wysuszyć, najlepiej całą noc.

Barwienie bibułą –   bibułę tniemy lub rwiemy  na kawałki. Każdy kolor przekładamy  do pojemniczków i zalewamy ciepłą wodą. Gdy bibuła puści kolor, wyjmujemy  ją, a do zabarwionej wody wsypujemy ryż i mieszamy. Zostawiamy na około 40 minut. Po tym czasie odlewamy wodę,  wysypujemy ryż na papier  i suszymy.

1. Butelka pełna kolorów tęczy. Do zabawy potrzebujemy: kolorowy ryż oraz plastikową lub szklaną butelkę dowolnego kształtu i wielkości z nakrętką  ( najlepiej z szerokim otworem wlotowym). Do butelki łyżeczką albo palcami,  wsypujemy partiami ryż w różnych kolorach, tworząc barwną kompozycję.

2.Magiczne obrazki. Do zabawy potrzebujemy: kolorowy ryż, kartki papieru, klej. Na kartkach papieru (najlepiej żeby były dość sztywne, np. tekturka, blok techniczny) malujemy klejem różne wzory, np.: serduszko, słoneczko i chmurkę. Następnie wysypujemy na to ryż.

3.Wypełnianie obrazka ryżem.  Do zabawy potrzebujemy: kolorowy ryż, kartki papieru z narysowanym obrazkiem (może być gotowy lub dziecko może narysować samo), klej. Poszczególne fragmenty obrazka smarujemy klejem i wysypujemy na to ryż w dowolnych kolorach.

4.Sortowanie ryżu. Do zabawy potrzebujemy: kolorowy ryż (wymieszane kolory), wytłoczki po jajkach lub inne małe pojemnika, pinceta.

INNE ZABAWY  Z RYŻEM

1. Skrzynia piratów. Do umieszczonego w pojemniku ryżu wrzucamy trzy małe przedmioty, które są skarbami piratów. Dziecko ma za zadanie odnaleźć wszystkie trzy skarby z zamkniętymi oczami i zgadnąć, co to jest.
  2. Ślady na ryżowym śniegu. Rozkładamy tkaninę, ceratę lub obrus a następnie rozsypujemy ryż i prosimy aby dziecko odbiło w nim swoje dłonie lub stopy.
  3. Ryżowe przyklejanki. Ustawiamy dwie miseczki – jedną wypełnioną wodą, drugą ryżem. Prosimy dziecko aby najpierw pobawiło się w samym ryżu suchymi rękami. Następnie niech dziecko zanurzy dłonie w miseczce z wodą, a potem w pojemniku z ryżem.
  4. Rysowanki – malowanki. Rozsypujemy ryż na plastikowej podstawce i prosimy dziecko aby wykonało palcem dowolny rysunek. Można również pobawić się w kalambury lub rysować wspólnie.
  5. Grzechotki. Prosimy dziecko aby wypełniło plastikową butelkę ryżem. Zobaczcie jakie wydaje dźwięki – to niekonwencjonalny, prosty instrument.  Można  wykorzystać też inne pojemniki  i wykonane grzechotki ozdobić.

Źródło: mądrybobas.pl, canpolbabies.com, dzieciakiwdomu.pl, mamadomowa.pl, picuki.com

Przygotowała: Renata Bartoszewicz