Autor: Dominika Strzelecka  

Polskie legendy: Piast Kołodziej


Gdy ziemiami polskimi rządził książę Popiel, w wiosce nieopodal Kruszwicy mieszkał kołodziej Piast. Razem z żoną Rzepichą żyli sobie spokojnie, wychowywali dzieci, hodowali pszczoły i uprawiali ziemie. Piast pracował również w swoim fachu – wyrabiał wozy. 

Zbliżały się postrzyżyny najstarszego syna Piasta, który właśnie skończył siedem lat. Była to niezwykła uroczystość, w czasie której chłopiec przechodził spod opieki matki pod opiekę ojca. Symbolicznie obcinano mu wtedy długie włosy i nadawano imię. Kiedy rozpoczęła się uczta wydana przez Piasta z okazji postrzyżyn syna, pojawiło się niespodziewanie dwóch nieznajomych wędrowców. Ubrani byli w płócienne szaty, które pokrywał kurz, a oni sami wyglądali na bardzo zmęczonych. 

– Witajcie, dobrzy ludzie – odezwał się jeden z nich. – Wędrujemy już długo, a jeszcze daleka droga przed nami. Pozwólcie nam odpocząć i się posilić. Prosiliśmy o pomoc u księcia, ale kazał nas wygnać poza bramy miasta. 

– Bądźcie moimi gośćmi – powiedział Piast, zapraszając ich do stołu. – Ucztujcie do woli, gdyż świętujemy postrzyżyny mojego najstarszego syna. 

Kiedy wszyscy już zaspokoili głód i pragnienie, Rzepicha wprowadziła syna do izby. Chłopiec ukląkł przed ojcem, który sięgnął po nożyce. Sięgnął po kosmyk włosów i obciął go, a potem zwrócił się do wędrowców:

– Proszę, zróbcie to co ja i nadajcie memu synowi imię, które będzie nosił.

Nieznajomi obcięli chłopcu włosy, po czym ten, który do tej pory milczał, odezwał się do chłopca:

– Od dnia dzisiejszego nazywać się będziesz Ziemowit, a imię to niech przyniesie ci szczęście i sławę.

A potem uczynił nad jego głową tajemniczy znak. 

Następnie wszyscy goście kolejno obcinali Ziemowitowi pasemko włosów, aż obrzęd postrzyżyn został zakończony. Wtedy wszyscy zgromadzeni odśpiewali pieśni i udali się na cmentarz, by modlitwami i ofiarami uczcić pamięć swych przodków. Gdy wrócili do chaty, wędrowcy pożegnali się z Piastem i Rzepichą i uczynili nad ich głowami te same znaki, co nad głową ich syna. A potem ruszyli w drogę i nikt nigdy nie dowiedział się kim byli, skąd przyszli i dokąd odeszli. Jednak z pewnością nie byli zwykłymi ludźmi, gdyż po ich odejściu na uczcie wciąż pełno było jadła. 

Po latach spełniło się również życzenie tajemniczych przybyszów – Ziemowit wyrósł na mądrego i dzielnego młodzieńca, a po śmierci Popiela lud wybrał go na nowego księcia. 

Taki właśnie początek miała dynastia Piastów – ród, z którego pochodzili pierwsi królowie Polski.

Po przeczytaniu bajki można dziecku zadać pytania:

  • Czym zajmował się Piast Kołodziej?
  • Jaka uroczystość odbyła się na siódme urodziny syna?
  • Jacy goście przybyli do Piasta w dniu uroczystości?
  • Jakie imię nadano synowi Piasta?
  • Jak myślisz, jaki znak uczynili wędrowcy opuszczając dom Piasta?

Możesz też obejrzeć historię Piasta Kołodzieja i jego syna Ziemowita na YouTube.

Przygotowały: Iwona Zaniewska- Ciep, Alicja Jurczak

Print Friendly, PDF & Email
Powiązane publikacje