Kartonowe pudełka są idealnym rozwiązaniem na spełnienie dziecięcych fantazji.   Karton to materiał niezwykle wszechstronny i łatwo dostępny – już kilka różnych pudełek pozwoli nam na budowanie rozmaitych konstrukcji z pomocą nożyczek, kleju, taśmy klejącej i odrobiny wyobraźni. Wykorzystać można wszystkie – od malutkich po ogromne. Od rolek po papierze toaletowym, przez kartony po butach oraz wielkie opakowania.  Dając je dziecku do zabawy, pobudzamy jego kreatywność i wyobraźnię. Uczymy, jak coś z pozoru bezwartościowego może zmienić się w użyteczny przedmiot Tworzenie  z kartonu świetnie wspiera rozwój motoryki (małej lub dużej, w zależności od rodzaju przedmiotu), rozwija widzenie przestrzenne, uczy planowania i współpracy.  Do dobrej zabawy nie potrzeba wiele – trochę wyobraźni i zwykłe pudełko potrafi zamienić się w skrzydła samolotu, skrzynię skarbów, tajną bazę – słowem: dużo dobrej, kreatywnej zabawy.

Do zabawy potrzebne nam będą:

  • różnego rodzaju kartony,
  • klej,
  • nożyczki,
  • taśma klejąca,
  • farby,
  • kredki,
  • do ozdoby kolorowy papier lub bibułka

1.Garaż piętrowy dla samochodów. Do zabawy potrzebne będą: rolki po papierze toaletowym oraz rolki po ręcznikach papierowych, klej, nożyczki, kawałki tektury. Z tektury wycinamy prostokąty, z których formujemy ściany i dach garażu. Rolki różnego przekroju, przycinamy do jednakowej długości, układamy obok siebie oraz jeden na drugim w środku skonstruowanego budynku i sklejamy. Można ozdobić farami lub kredkami. Układamy samochody i gotowe!

2.Tor wyścigowy.  Do zabawy potrzebne będą: jedna długa (np. z dużego pudełka) lub kilka mniejszych, sklejonych taśmą kawałków tektury na których rysujemy flamastrem (można namalować pędzlem ) tor wyścigowy. Z jednej strony piszemy START  a z drugiej META.

3.Labirynt dla samochodów.  Do zabawy potrzebne będą: duże pudło tekturowe, którego jeden bok wycinamy zostawiając 10-15 centymetrowe ścianki. Z pozostałości pudełka tniemy paski wysokości bocznych ścianek, formujemy różne kształty i przyklejamy w środku.

4.Maski i przebrania

5.Piłkarzyki. Do zabawy potrzebne będą:  pudełko tekturowe (świetnie nadaje się  takie po butach), spinacze do bielizny, długie patyczki do szaszłyków lub plastikowe słomki do napojów. W pudełku , w równych odstępach naprzeciw siebie, wywiercamy otwory, przekładamy przez nie patyczki, na których mocujemy spinacze do bielizny – spinacze ozdabiamy lub kolorujemy.

6.Robot. Do zabawy potrzebne będą:  małe pudełka tekturowe, pudełka od  zapałek, rolki po papierze toaletowym, różne elementy zdobnicze. Z pudełek konstruujemy robota, łączymy poszczególne elementy i ozdabiamy.

7.Akwarium.  Do zabawy potrzebne będą: tekturowe pudełko, karton, plastikowe nakrętki po napojach, kolorowe kartki, bibułki, farby i kredki do ozdabiania.

Źródło: dziecisąważne.pl, bazazabawy.pl, mojedziecikreatywne.pl, ivona-handmade.com

Pozdrawiam, Renata Bartoszwicz

Print Friendly, PDF & Email
Powiązane publikacje