ZABAWY Z PAPIEREM W BARWACH NARODOWYCH
Każdy kraj posiada swoje charakterystyczne symbole narodowe- flagę i godło.Przy okazji świąt państwowych warto z dziećmi o tym porozmawiać i wykonać prace przestrzenne z papieru w barwach biało-czerwonych.
Oto propozycje na nadchodzące dni:


SERCE
Wystarczą dwa paski papieru: czerwony i białych o wymiarach- 14 cm długości i 2 cm szerokości. Sklejamy jedną końcówkę paska z drugą, a następnie oba kolory łączymy razem – według instrukcji

KWIAT
Aby wykonać jeden kwiatek potrzebujemy 5 pasków czerwonych i 5 białych (również 14 cm x 2 cm), 2 kółka, klej i nożyczki. Paski sklejamy ze sobą w podobny sposób jak do serduszek a następnie łączymy je ze sobą – w ten sposób utworzy nam się kwiat. Na koniec przyklejamy rozcięte na pół kółko białe i czerwone-które stworzą środek kwiatka. Jeśli macie ochotę możecie dorobić również łodygę.TULIPAN
Do wykonania tulipanów potrzebne są dwa szersze paski papieru, linijka z zaokrągloną końcówką, klej, nożyczki i słomka. Na jednym pasku odrysowujemy końcówkę linijki(lub robimy to odręcznie),następnie zaginamy kartkę, na szerokość szkicu i wycinamy wzór. Tak samo postępujemy z drugim kolorem papieru.


Do wykonania jednego tulipana potrzebne są 2 płatki białe i dwa czerwone-można też użyć ich więcej. Jeden płatek składamy na pół i od prostej strony szkicując szpic, a następnie wycinamy go. Dalej postępujemy podobnie, według pierwszego wzoru.


Następny -ostatni etap to klejenie płatków, smarujemy jedną połowę klejem i dokładamy drugi kolor, czynność powtarzamy.Czwarty płatek sklejamy z trzecim i pierwszym.Do wykonania łodygi wykorzystujemy słomkę, którą wkładamy w kwiat od spodu, można ją dodatkowo owinąć bibułą i dorobić listki.KOTYLION
Potrzebujemy dwóch kwadratów -rozmiar 10 cm x 10 cm. Chcąc aby były równo złożone nakładamy jeden na drugi i składamy papier w harmonijkę zaczynając od dowolnego boku. Powstanie wachlarzyk, każdy składamy na pół i sklejamy.Teraz rozkładamy wachlarz i klejem łączymy kolor biały z czerwonym.

MOTYLEK
Aby zrobić motylka potrzebujemy również dwóch kwadratów oraz sznurka. Harmonijkę tworzymy zaczynając składać papier od wierzchołka.Każdą harmonijkę, składamy również na pół i sklejamy obie na samym środku.Sznurek zawiązujemy na supełek, który dodatkowo scali skrzydełka i jego końce będą także czułkami.

A na koniec jeszcze kilka zdjęć ukazujących ozdoby w narodowych barwach.

Życzę radosnej i twórczej pracy!                                                   

 Przygotowała Ewa Anchimiuk

Źródło tekstu(modyfikacja):maluchwdomu.pl Źródło grafiki:maluchwdomu.pl ; www.bajkidoczytania.pl ; blog4you.pl ;szkolneinspiracje.pl

Print Friendly, PDF & Email
Powiązane publikacje