SKARBY UKRYTE W DOMACH – CZYLI W CO BAWIĆ SIĘ Z DZIECKIEM W DOMU?

Zabawy dla dzieci w domu mogą być proste albo nieco bardziej skomplikowane. Gdy biorą w nich udział także Rodzice, stają się jeszcze atrakcyjniejsze. Nie trzeba do nich drogich, wymyślnych zabawek. O wiele ważniejsza jest dla dziecka sama zabawa, zwłaszcza jeśli może się bawić z osobami, które kocha – Rodziców!.

ZABAWY GUZIKAMI

Guziki potrafią wywołać u dzieci zaciekawienie, pomysłowość, ekspresję twórczą. Guziki są przeróżne: małe, duże, o rożnych dziwnych kształtach, jednobarwne, różnokolorowe, obciągnięte materiałem, metalowe, plastikowe, płaskie, wypukłe. Taka ich różnorodność powoduje zaciekawienie dzieci, przyciąga ich uwagę, a zgromadzenie ich nie wymaga wielkiego wysiłku – wystarczy zachęcić dzieci, Rodziców i w ciągu kilku dni można zgromadzić całą ich kolekcje np. od babci, cioci, sąsiadki lub też zrobić mały przegląd szafy. Małe, duże, kolorowe, w różnorodnych kształtach, mogą posłużyć do wielu zabaw, a nawet zajęć plastycznych.

Cóż z nimi można zrobić?

– można je przesypywać, przekładać, wrzucać do skarbonek, pudełek, kubeczków dzięki temu usprawnimy między innymi motorykę małą lub koordynację oko-ręka,

– można je segregować według kolorów, wielkości, kształtów czy chociażby ilości dziurek,

– można też układać sekwencje, wzory i różne obrazki,

– można chować wśród guzików małe zabawki (np. z Kinder niespodzianek), które dziecko musi wyszukać, mając zamknięte oczy.

Zabawy z guzikami to również zabawy matematyczne: np. układanie w kolejności od najmniejszego do największego lub odwrotnie, a także wykładanie tylu guzików, ile oczek wypadnie na kostce, którą możemy wykorzystać z gry planszowej.

Natomiast jeśli dysponujemy dużymi guzikami, możemy je również nawlekać na sznurki ( zrobić korale, bransoletki, pasek ).

A jeśli chcemy rozwijać twórczość i wyobraźnię naszego dziecka, naklejmy kilka guzików na kartkę i pozwólmy naszemu dziecku tworzyć prawdziwe dzieła sztuki – zabawy plastyczne.

A oto przykładowe zabawy z wykorzystaniem guzików:

1. Zabawa „ Przeciwstawne pary”
Kładziemy na podłodze guzik i mówimy np. okrągły. Zadaniem dziecka jest znalezienie przeciwstawnego słowa do wyrazu okrągły, czyli guzik- kwadratowy i wybranie takiego guzika ze zbioru guzików ( biały- czarny, duży- mały, płaski- wypukły itd. ).

2.Zabawa ,,Gra z kostką”

Zadaniem dziecka jest wylosowanie kartonika z kolorem. Następnie dziecko rzuca kostką i odszukuje guziki w kolorze wylosowanego kartonika i o takiej liczbie oczek – ile oczek jest na kostce.

3. Zabawa ,,Taniec z guzikami”
Dziecko kładzie guzik na głowie, nodze, ramieniu, dłoni i wykonuje taniec przy spokojnej muzyce według własnego pomysłu. Ważne jest, aby guzik nie upadł na podłogę.

4. Zabawa ,,Guzikowy obrazek”
Dziecko na tekturowej podkładce (z bloku technicznego) rozciera np. plastelinę i układa według własnego pomysłu obrazek z guzików. Może to być również praca na określony temat np. wiosna, ulubione zwierzątko, owoc, warzywo itd.

5. Zabawa ,,Projektowanie guzików”
Z tektury dziecko wycina guzik (dowolny kształt guzika). Projektuje guzik i ozdabia go według własnego pomysłu. Wykorzystują plastelinę, kredki, farby, wełnę, sznurek, kolorowy papier, resztki materiałów ( co jest dostępne w domu ).

6. Zabawa ,,Guzikowe dyktando”
Dziecko na kartce układa guziki pod dyktando Rodzica, np. połóż guzik w prawym górnym rogu, na środku kartki, w dolnym lewym rogu.

7.Zabawa ,,Guzikowa wieża”
Dziecko wraz z Rodzicem układają wieże z guzików, wygrywa ten, kto ułoży najwyższą wieże. Następnie dziecko i Rodzic wspólnie liczą – z ilu guzików zbudowane są ich wieże.

8. Zabawa „Łowy”
Guziki leżą rozsypane na podłodze. Dziecko otrzymuje rękawice z jednym palcem (może być to rękawica kuchenna). Zadaniem dziecka jest zebrać jak najwięcej guzików. Następnie dziecko przelicza zebrane guziki.

9. Zabawa „Ciepło- zimno”
Chowamy guzik w pokoju. Zadaniem dziecka jest odnaleźć guzik, ale zamiast mówić: ciepło- zimno Rodzic mówi: idź 2 kroki w prawo, teraz 1 krok w lewo, 3 do przodu itd.

10. Zabawa ,,Jestem spostrzegawczy”
Układamy przed dzieckiem dowolną liczbę guzików, w dowolnej kolejności. Dziecko odwraca się a Rodzic zabiera jeden guzik i prosi dziecko, aby znalazło brakujący guzik i opisało go.

11.Zabawa „Kolorowy worek”
Jedno z dzieci wkłada rękę do worka ( pudełka, torebki ) pełnego przeróżnych guzików. Wyciąga jeden guzik i określa wszystkie jego cechy – kształt, kolor, wielkość, materiał, z jakiego jest zrobiony, ilość dziurek, czy jest płaski czy wypukły, ozdobny, do czego można go przyszyć. itd.

Miłej zabawy życzą p. Dorota i p. Beata

Print Friendly, PDF & Email
Powiązane publikacje