Christos Woskresie

Święty Młodzieniec Gabriel- patron dzieci. Powtarzamy słowa modlitwy do św. Gabriela.

Rodzice czytają dzieciom.

Dawno temu we wsi Zwierki (mijamy ją jak jedziemy do Białegostoku) urodził się chłopczyk o imieniu Gabriel. Jego mama miała na imię Anastazja a tatuś Piotr. Byli oni rolnikami, to znaczy zajmowali się uprawą ziemi. Rodzice opowiadali dla swojego synka o Panu Bogu, nauczyli go modlitw, często zabierali do cerkwi. Gabriel w cerkwi pilnie przypatrywał się czynnościom jakie wykonuje batiuszka. Lubił też podziwiać cały świat, który stworzył Pan Bóg.

Kiedy chłopczyk skończył 6 lat spotkało go wielkie nieszczęście. Został porwany przez złego pana, który zadał mu wiele cierpień i bólu. Z powodu upływu krwi Gabriel zmarł, a jego ciało potajemnie pozostawiono na skraju lasu w pobliżu wsi Zwierki. Po odnalezieniu ciała pochowano je na cmentarzu niedaleko wsi. Po trzydziestu latach podczas jednego z pochówków nieumyślnie naruszono jego grób. Okazało się wówczas, że ciało nie uległo rozkładowi. Takie ciała osób świętych i ich cząsteczki nazywamy relikwiami (po słowiańsku moszczy). Z wydarzeniem tym związanych było wiele uzdrowień. Ustała również panująca w okolicy epidemia. Ciało świętego Gabriela przeniesiono do cerkwi w Zwierkach. Mieszkańcy okolicznych wsi często zanosili swoje modlitwy do świętego Gabriela. Bardzo się zasmucili, kiedy po wielu latach w cerkwi wybuchł wielki pożar. Miłościwy Bóg nie zostawił ludzi bez opieki, ciało świętego Gabriela ocalało, jedynie rączka została częściowo opalona. Po kilku latach cudownie zagoiła się i pokryła skórą.

Święty Gabriel drogie dzieci to wasz patron to znaczy opiekuje się wami cały czas. Bardzo się cieszy, gdy pamiętacie o modlitwie, o dobrych uczynkach. Na ikonie w rączce trzyma Święty Krzyż. Niektórzy z was na pewno mają ikonkę świętego Gabriela w swoim domku.

Dzieci 6- letnie powtórzcie z rodzicami modlitwę do św. Gabriela ,,Swiatyj muczenicze mładiencze Hawriile moli Boga o nas.’’ Święty męczenniku Gabrielu módl się do Boga za nas.

W najbliższą niedzielę 3 maja cerkiew czci pamięć św. Gabriela. Wielkie uroczystości będą w Żeńskim Monasterze Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy w Zwierkach. Serdecznie was wszystkich pozdrawiam. Eugenia Kazimiruk