Światowy Dzień Książki-jak zainteresować książką nasze dzieci

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich przypada 23 kwietnia a po raz pierwszy obchody zorganizowano w 1926 roku w Katalonii.Tam właśnie w tym dniu istnieje tradycja obdarowywania kobiet czerwoną różą przez mężczyzn. W tym roku ten dzień obchodzony jest inaczej-jedynie w przestrzeni internetowej. Nie mamy możliwości spotkania się w bibliotekach,czy w placówkach oświatowych. Mimo wszystko zachęcamy dorosłych i dzieci do celebracji tego święta w sposób najprostszy-po prostu z dobrą książką w dłoniach.Trzeba pamiętać, że czytanie nie tylko poszerza nasze horyzonty ale odstresowuje i przynosi ukojenie a tego przecież nam w tym trudnym czasie trzeba. Czytajmy sobie,czytajmy dzieciom!

Zabawa to najlepsza forma spędzania czasu naszego dziecka. Odwołując się do aktualnego Święta Książki proponuję tworzenie własnej książki. Niech będzie to książka na ten trudny czas, którą będziemy kiedyś oglądać i wspominać. Proponuję, aby wnikliwie poobserwować Wasze dziecko i dociec, jakie ma zainteresowania i umiejetności a wtedy łatwiej możecie zaproponować  wykonanie jego indywidualnej książki.

Może być to książka przyrodnicza-codziennie będziecie tworzyć kartę o roślinach czy zwierzętach. Po pewnym czasie składacie wszystkie kartki w całość i macie wspaniałą książkę. Oczywiście dobrze byłoby abyście dołączyli jakieś notatki odręcznie napisane czy stworzone z wyciętych liter.

Wasza córeczka interesuje się modą,stwórzcie warunki do powstania książki o modzie to znaczy  zgromadźcie kolorowe gazety z których można wycinać odpowiednie ilustracje. Dziecko samo może rysować poszczególne części garderoby,może wyklejać kontury ubrań skrawkami materiałów. Wszystkie kartki zebrane w całość będą dumą Waszego dziecka.Każdą kartkę również opiszcie.

Można tworzyć ksiązki wykorzystując do tego nietypowe materiały np.każda kartka niech będzie wykonana z papierowej szarej torebki lub niech ksiązkę tworzą kartki, które są z różnych materiałów- folii,kartonu,filcu itp.

Wasze dziecko,jak każde lubi naklejki-można je gromadzić i również wykorzystać do tworzenia kartek tematycznych.

Bardzo atrakcyjną formą książki jest książka sensoryczna.Nasze dzieci poznają świat wszystkimi zmysłami dlatego też stworzenie takiej książeczki daje dziecku możliwość oglądania,dotykania, określania struktury powierzchni.Do wykonania takiej książki potrzebne są grube kartki-może to być tektura falista,wycięte boki pudełek kartonowych.Po wycięciu jednakowej wielkości kartek należy wszystkie złożyć i dziurkaczem wykonać otwory.Oczywiście wszystko połączyć kolorową wstążką lub sznurkiem. Do każdej kartki można zaczepić klamerkę aby lepiej je przekładać.  Zgromadźcie różne materiały o ciekawej fakturze i przeznaczeniu. Trudne elementy trzeba będzie umocować taśmą.Myślę,że możliwość ciągłego dokładania nowych kartek do tej książki będzie odkrywaniem czegoś nowego.

Życzę wielu pomysłów i cierpliwości w tworzeniu swojej niepowtarzalnej książki.

Przygotowała Ewa Anchimiuk

Źródło grafiki:www.naszekluski.pl ;infoludek.pl