Eksperyment Skittles tęcza na talerzu

Do zabawy potrzebne jest jedno opakowanie cukierków Skittles, ewentualnie innych mocno barwionych drażetek, duży talerz najlepiej biały, wodę w temperaturze pokojowej. Wokół rantu talerza układamy cukierki w kształcie okręgu, następnie wlewamy powoli na środek talerza wodę i obserwujemy co się dzieje. Ważne, aby po wlaniu wody nie przestawiać i nie przesuwać talerza, bo barwniki się rozpłyną nierówno. Najlepiej jak talerz stoi w miejscu. Cukierki zaczynają puszczać barwnik w bardzo efektowny sposób już po kilku sekundach barwiąc wodę niczym powstająca tęcza. Eksperyment robi duże wrażenie na dzieciach i może być ciekawym wstępem do rozmowy na temat barwienia, mieszania kolorów a także zalet zdrowej żywności i minusów sztucznej przepełnionej cukrem i niezdrowymi barwnikami.

Piankolina

Przepis na Piankolinę:

1 kg mąki ziemniaczanej, jedno opakowanie pianki do golenia oraz odrobinę płynu do mycia naczyń najlepiej białego lub bezbarwnego. Przepis wykonania dokładnie krok po kroku przedstawiony jest na kanale YouTube Ewa Wojtan.  Zabawy z masami plastycznymi takimi jak piankolina, ciastolina czy piasek kinetyczny zachęcają dzieci do wąchania, dotykania, obserwowania i poznawania świata wokół za pomocą zmysłów. Dziecko w ten sposób poznaje nie tylko siebie, ale również zjawiska zachodzące wokół.

Wędrująca woda

Wędrująca woda to niezwykle widowiskowy eksperyment dla dzieci. Wymaga również cierpliwości, a więc na efekt końcowy trzeba trochę poczekać. Eksperyment obrazuje wędrówkę wody, jaka ma miejsce w roślinach. Oprócz tego to świetne doświadczenie dla dzieci z uzyskaniem nowych kolorów z barw podstawowych.

Materiały i przybory:

  • 3 słoiczki (po dziecięcym jedzeniu)

1. Aby uzyskać kolorową wodę można zwyczajnie dodać do wody barwnik spożywczy lub tak jak my wykorzystać stare, zaschnięte flamastry. Wystarczy włożyć mazak [lub kilka] do słoiczka wypełnionego wodą i po chwili mamy piękną wodną farbkę.  

2. Przystępując do eksperymentu należy przygotować dwa słoiczki wypełnione wodną farbą: my mamy żółtą i niebieską oraz trzeci, pusty słoiczek.

3. Ręcznik papierowy przedzieramy na pół a następnie składamy by uzyskać pasek. Oba powstałe paski papieru zanurzamy jedną stroną w barwnikach a drugą w pustym słoiczku.

4. Już po chwili możemy zaobserwować pojawiającą się na paskach papieru kolorową wilgoć. Po kilku minutach papier jest cały mokry.

5. Po około godzinie pojawia się kolorowa woda w pustym dotychczas słoiku. Po kilku godzinach poziom wody w naczyniach jest wyrównany a środkowy słoiczek wypełniony kolorem powstałym z połączenia obu użytych oddzielnie barw.

Wytłumaczenie: w papierze znajdują się kapilary (tak jak w roślinach) służą one do transportu wody.

Pomysły zaczerpnięte z:  mojedziecikreatywnie.pl, ekodziecko.com

Pozdrawiam, pani Kinga

Print Friendly, PDF & Email
Powiązane publikacje