ĆWICZYMY Z RODZINĄ- propozycje zabaw ruchowych
 Odrobina ruchu, jak wszyscy wiemy-nikomu nie zaszkodzi!. Chociaż pogoda zachęca nas do wyjścia, to jednak swobodne zabawy ruchowe w domu bez zbędnego długiego przygotowania są dla wszystkich domowników dobrą alternatywą na aktywne spędzenie czasu. W takich chwilach pozostają sprawdzone zabawy ruchowe, do których nie potrzeba skomplikowanych przyborów.  Proponuję Wam siedem pomysłów na zabawy ruchowe, testowane na dzieciach mamy umieszczającej zabawy na stronie; www.mamawdomu.pl!
 Slalom z butelek

Myślicie, że poruszanie się slalomem jest łatwe. Spróbujcie to zrobić z zawiązanymi oczami! Taka zabawa poprawia koncentrację, ćwiczy zapamiętywanie i koordynację ruchową. Należy rozstawić dwie butelki po pokoju. Dziecko przygląda się i zapamiętuje gdzie one stoją, po czym zawiązujecie mu oczy. Zadanie polega na przejściu w taki sposób,aby nie przewrócić żadnej z butelek. Gdy uda mu się przejść, dokładacie kolejną przeszkodę i tak do momentu, aż skończą Wam się w domu plastikowe butelki!.

Przeprawa przez rzekę

Rozbudźcie swoją wyobraźnię i pomyślcie, że przez Wasz pokój przepływa rzeka. Musicie przejść na drugą  stronę skacząc po kamieniach tak, aby nie wpaść do wody. Czym są kamienie? Poduszkami jaśkami… Rozłóżcie je na podłodze ale tak aby było trudno przejść po nich. Po każdym prawidłowym przedostaniu się na drugi brzeg zmieniajcie ustawienie- na trudniejsze.

Zawody żółwi

Przy tej zabawie jest sporo śmiechu, a dzieciaki lubią ją powtarzać i bić swoje rekordy. Pamiętacie ze szkolnych zajęć gimnastycznych woreczki z grochem? Właśnie są one potrzebne. Można je uszyć ale   jeśli już natychmiast chcecie się bawić, to wsypcie groch lub kaszę do woreczka na mrożonki. Na mecie ustawia się jedno lub więcej dzieci w pozycji na czworaka (mama czy tata również mogą). Każdy zawodnik  na plecach ma woreczek i każdy porusza się na czworaka najszybciej jak potrafi. Gdy woreczek spadnie zaczynamy od miejsca dokąd żółw dotarł. Dzieciaki lubią poprawiać swój rekord i próbować dojść za każdym razem dalej a więc zabawa może trwać bardzo długo.

Do mety!

W gry planszowe można grać nie tylko na planszy! Wystarczy kostka do gry, dwa sznurki na podłodze  oznaczające start, metę i możemy zaczynać. Wszyscy zawodnicy ustawiają się przy pierwszej linii. Każdy z nich rzuca kostką i skacze tyle razy ile oczek wyrzucił. Powtarzamy to aż ktoś przekroczy linię mety!

Tor przeszkód

Wszyscy uwielbiają toru przeszkód! Do jego wykonania wykorzystajcie wszystko, co macie w domu-mogą to być wielkie kartony przez środek, których trzeba się przeczołgać, poduszki, po których trzeba skakać, butelki,  które należy omijać czy krzesła, na które trzeba się wspinać!

Człowiek pająk

Człowiek pająk, mały ninja- nazywajcie to jak chcecie. Jedno jest pewne- dzieci będą tą zabawą zachwycone. Należy zaplątać sznurek czy włóczkę o stół i krzesła by stworzyć niełatwy do przejścia tor. Ćwiczenie wymaga skupienia,precyzji i trochę gimnastyki. Układ można za każdym razem zmieniać, zaczepiając w inny sposób włóczkę.

Poszukiwacze skarbu

Bądźcie kreatywni i sami twórzcie gry. Nic tak nie motywuje, jak rozwiązywanie zadań i zagadek, by dotrzeć do okrytego tajemnicą skarbu. Możecie narysować  mapę, dodać kilka zadań specjalnych, typu: zrób 10 przysiadów, zakręć się 2 razy, podskocz 5 razy do góry lub można pochować kilka kartek z podpowiedziami takimi jak: „sprawdź pod łóżkiem”, „zajrzyj do lodówki”, „szukaj za kanapą”… aby dziecko wreszcie odnalazło skarb! Musicie zadbać o ciekawą nagrodę dla zwycięscy!

BĄDŹCIE AKTYWNI- Pozdrawiam, Ewa Anchimiuk

Źródła zdjęć: mjakmama24.pl; mojedziecikreatywne.pl; pl.frepik.com.