KĄPIEMY SIĘ W CZYŚCIOCHOWYM PRZEDSZKOLU

* Podczas codziennego mycia pamiętajmy o naszej planecie i zasobach czystej wody. Biorąc krótki prysznic zużywamy mniej wody, niż kąpiąc się w wannie. Niezależnie czy preferujemy kąpiel czy prysznic, należy pamiętać o codziennej higienie twarzy, rąk, pupy i krocza.

* Piana, kolorowe płyny, musujące kule i inne tego typu preparaty umilają kąpiel, ale powinniśmy skupić uwagę dzieci na potrzebie mycia się we wszystkich zakamarkach ciała. Pokazujmy dzieciom, że kąpiel to nie tylko dobra zabawa.

* Regularne kąpanie jest ważną częścią nawyków higienicznych. Skóra dziecka jest bardziej wrażliwa niż skóra dorosłego, dlatego dzieci powinny używać do mycia preparatów dopasowanych do ich potrzeb. Przedszkolaki potrzebują rzadszych kąpieli, niż dorośli. Zbyt częste kąpiele mogą zmywać ze skóry warstwę lipidową, co może prowadzić do jej przesuszenia.

* Dermatolodzy radzą, aby w czasie mycia nie przesadzać z gorącą wodą, chłodniejsza jest lepsza zarówno dla zdrowia, jak i pielęgnacji (także do mycia włosów – letnia woda spowalnia pracę gruczołów łojowych).

* Po kąpieli skórę dokładnie osuszamy, na mokrej skórze szybciej namnażają się bakterie. Skórę suszymy przykładając ręcznik delikatnie do ciała, a nie mocno nim pocierając.

* Jeśli używamy gąbki, ze względów zdrowotnych i higienicznych, ważne jest jej przechowywanie, tak żeby mogła wyschnąć. Każdy domownik powinien mieć własną gąbkę i regularnie ją wymieniać.

* W obrębie twarzy i skóry głowy u części dzieci występuje nadwrażliwość na bodźce dotykowe. Dzieci te niechętnie myją głowę. Obawiają się, że woda i szampon dostanie się do oczu. Oswajając dziecko z myciem głowy, stopniowo i z wyczuciem, pozwalamy mu na samodzielność w tej dziedzinie (dopasowaną do wieku). Dziecko samo lepiej dopasuje rodzaj przyjemnego dla niego dotyku.

* Słowo „szampon” pochodzi od „szampu”,co w języku hinduskim znaczy „masowanie”.

* Częstotliwość mycia głowy zależy od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Jeśli nie ma konieczności, dzieciom w wieku przedszkolnym myjemy głowę raz w tygodniu.

* Od najmłodszych lat warto uczyć dzieci zostawiania po sobie porządku w łazience. Odkładamy na miejsce mydło, żel, gąbkę i rozwieszamy ręcznik do wyschnięcia.

Drodzy Rodzice, przeczytajcie proszę dzieciom opowiadanie „Rudka śpiewa w wannie”, a być może wspólnie z dzieckiem nauczycie się, ile radości może przynieść kąpiel w doborowym towarzystwie. Zróbcie też eksperyment podczas kąpieli „Syfon”. Miłej zabawy!

Pozdrawiamy, pani Ala i pani Ania

Materiały-dla-rodziców-kąpiel

Print Friendly, PDF & Email
Powiązane publikacje