PROPOZYCJE ZABAW  DLA DZIECI W DOMU:

Poniższe zabawy mają na celu usprawnienie pamięci, która jak wiemy, w każdym wieku jest bezcennym skarbem. Ćwiczona i rozwijana w dzieciństwie tym lepiej służyć będzie naszym latoroślom nie tylko w okresie szkolnym, ale i przez wiele lat dojrzałych.

CIEPŁO – ZIMNO

Rodzic chowa dowolny przedmiot, na przykład klocek, podczas nieobecności dziecka w pokoju. Po dokonaniu tej czynności zaprasza dziecko i wymienia i wymienia trzy, cztery czy pięć miejsc, w których ma ono szukać ukrytego przedmiotu. A więc mówi tak: ,,Klocek jest ukryty albo pod poduszką,  albo za kanapą, albo za radiem, albo pod kaloryferem, albo na półce”. Dopiero po usłyszeniu całej wypowiedzi dziecko rozpoczyna samodzielne poszukiwanie, przypominając sobie wskazane miejsca. Po znalezieniu klocka powinno jeszcze powiedzieć, w którym ze wskazanych miejsc nie było go.

ZABIERAMY W PODRÓŻ

Rodzic wskazuje różne przedmioty w mieszkaniu, a dziecko określa ich nazwę i ,,wkładając „ je do zabieranego w fikcyjną podróż bagażu mówi,  po co je zabiera i do czego mu będą służyć. Przy wkładaniu kolejnego przedmiotu musi wymienić każdorazowo wszystkie rzeczy już zgromadzone w bagażu.

Liczba zabieranych przedmiotów nie jest ograniczona, a ,,pakującym” i wyliczającym bagaże może być  na przemian z dzieckiem dorosły.

Pozdrawiam, pani Basia