D O M O W Y    T E A T R Z Y K
Potrzebujemy: pudełka, kolorowego papieru, kleju, nożyczek, kawałków materiału, kredek, pisaków itp.

Sposób wykonania:
Wystarczy wyciąć w pudełku okienko (tu powinien pomoc rodzic), a następnie ozdobić teatrzyk według własnego pomysłu:) Jeśli pudełko będzie odpowiednio duże, aktorem może być dziecko, jeśli mniejsze – możemy wykorzystać do zabawy pacynki, maskotki, lub … zrobić coś samodzielnie. Pomysły poniżej!

„Kukiełki, pacynki, sylwety”

Sylwety z papieru
Potrzebujemy: patyczków np. do szaszłyków, kleju, taśmy klejącej, nożyczek, kartek z bloku technicznego,
pisaków, kredek. Dodatkowo: skrawków materiału, bibuły, sznurków, wstążek itp.
Jeśli posiadamy laminarkę, pokolorowane sylwety można zalaminować – będą trwalsze.
Sposób wykonania:
Warto ustalić, jakie postaci wystąpią w teatrzyku (np. bohaterowie znanej dziecku baśni, zwierzęta leśne, bohaterowie opowiadania ułożonego przez dziecko:), następnie narysować ich kontury (można skorzystać z kolorowanki), pokolorować, wyciąć i ewentualnie dodatkowo ozdobić. Na koniec przymocować patyczek z tyłu sylwety. Gotowe!

Łyżeczkowi aktorzy
Potrzebujemy: drewnianych łyżek,
pisaków, skrawków materiału, bibuły, sznurków, nitek, wstążek, mocnego kleju itp.
Sposób wykonania:
Jeśli dysponujemy niepotrzebnymi łyżkami drewnianymi warto wyczarować z nich wyjątkowych aktorów. Twarze łyżkowych aktorów dzieci mogą narysować pisakami, ubranka zrobią z bibuły lub materiału i
sznurków /wstążek, a włosy z nitek/ sznurków przyklejonych mocnym klejem.

Paluszkowe laleczki
Potrzebujemy:
pisaków. Dodatkowo: skrawków materiału, bibuły, sznurków, wstążek itp.
Sposób wykonania:
Na swoich palcach dziecko rysuje oczy i usta zamieniając je w małych aktorów. Dodatkowo można je ozdobić tworząc malutkie ubranka.
WERSJA 2
Potrzebujemy: kartki z bloku technicznego, kredek, nożyczek
Sposób wykonania:
Rysujemy dowolną postać (można wykorzystać kolorowanki), dziecko koloruje ją i wycina. W miejscu nóżek lub rączek postaci rodzic wycina dwa małe kola, w które dziecko włoży swoje dwa paluszki. Gotowe!
WERSJA 3
Potrzebujemy: kartki z bloku technicznego, kredek,
pisaków, nożyczek, kleju, bibuły itp.
Sposób wykonania:
Wycinamy niewielkie kawałki papieru i sklejamy je tak, aby tworzyły ruloniki, które łatwo da sie nałożyć na paluszki dziecka. Następnie zostaje juz tylko dorysować rulonikom twarze i pokolorować lub okleić bibułą.

Rolkowa drużyna
Potrzebujemy: rolek po papierze toaletowym lub ręcznikach papierowych, patyczków np. do szaszłyków, farb, pędzli, kleju, taśmy klejącej, nożyczek, kartek z bloku technicznego,
pisaków, kredek. Dodatkowo: skrawków materiału, bibuły, sznurków, wstążek itp.
Sposób wykonania:
Dzieci zamieniają rolki w postaci, które mają wystąpić w ich teatrzyku. Można je najpierw pomalować farbami, a kiedy będą suche, rozpocząć ozdabianie.

„Teatr cieni”

Potrzebujemy:
nocnej lampki, dłoni
Sposób wykonania:
Układając dłonie na różne sposoby możemy wyczarować na ścianie magiczne postaci np.

źródło grafiki: polki.pl

WERSJA 1
Potrzebujemy: czarnej kartki z bloku technicznego, ołówka, nożyczek, taśmy klejącej, patyczków, latarki. Teatrzyku z pudełka, do którego z przodu przyklejamy białą kartkę.
Sposób wykonania:
Narysujcie ołówkiem na czarnych kartkach kontury postaci – bohaterów teatrzyku; następnie je wytnijcie i przyklejcie na koniec drewnianych patyczków. Latarką podświetlamy teatrzyk z tyłu i … zaczynamy przedstawienie!!!

Udanej zabawy i twórczych pomysłów!:)

Nauczycielka grupy III: Zofia Kajdewicz