Jednym z wielu pomysłów na ćwiczenie sprawności rąk są różnego rodzaju zabawy ze spinaczami do bielizny. Można z nich tworzyć niesamowite konstrukcje. Zapraszamy do obejrzenia kilka inspiracji na przypinanie spinaczy do różnych rzeczy, dostępnych bez dużych przygotowań w domu. Zabawa spinaczami ćwiczy przede wszystkim rączki dzieci, koordynację wzrokowo – ruchową tzw. chwyt pęsetkowy, który jest istotny w procesie przygotowania do pisania, do prawidłowego chwytu ołówka, kredek.

Materiały i przybory potrzebne do zabawy:

  • spinacze ( różne kolory, kształty )
  • kredki
  • marker ( mazaki )
  • papier i nożyczki
  • gumki recepturki ( lub sznurek )

1. Przypinanie spinaczy do pojemnika w którym są przechowywane

Taka zabawa to nic innego jak ciężka praca, mająca na celu wzmocnienie paluszków.

2. Bransoletka

Kolejnym pomysłem jest zrobienie sobie, a następnie mamie bransoletki ze spinaczy.

3. Ogródek

Kolejna zabawa, to przypinanie spinaczy do płotu wokół zamku z klocków. Można tu też poćwiczyć  rytmy: to znaczy przyczepianie spinaczy w określonej, powtarzającej się kolejności.

4. Wieszanie prania

To zadanie wymaga już chwili przygotowania: po prostu wziąć resztki kolorowego papieru i wyciąć koszulki i spodenki. Następnie, dla lepszego efektu wizualnego, zrobić markerem ( mazakiem) obwódki. Można oczywiście wyciąć ubranka z filcu lub pianki kreatywnej, wszystko zależy od Waszych zasobów.

Na nóżki dziecięcego krzesełka, postawionego do góry nogami na stoliku, założyć dwie grube gumki recepturki lub też zawiązać sznurek. Do nich właśnie dziecko może przypinać pranie.

Odpinanie ubranek od gumki to też świetne ćwiczenie – nie wyręczajcie w tym dzieci.

5. Tęcza

Na początku, zwykłe drewniane spinacze kolorujemy kredkami w kolorach tęczy. Samo kolorowanie spinaczy to już nie lada wyzwanie, bo przecież rysujemy na niewielkiej przestrzeni. Z białego brystolu wycinamy kształt chmury a zadaniem dziecka jest przypięcie spinaczy na kształt tęczy.

6. Spinaczowe postacie

Zanim przystąpimy do tej zabawy, trzeba narysować a następnie wyciąć postaci kotka, pieska, drzewko, ludzika oraz kółko na słońce z tektury. Zadaniem dziecka jest przypięcie brakujących elementów. Oczywiście, dobrze jest pozwolić pobawić się przygotowanymi zabawkami z tektury.

Pozdrawiamy i życzymy miłej zabawy: Pani Dorota i Beata

Print Friendly, PDF & Email
Powiązane publikacje