Recyklingowe koszyczki wielkanocne

Recykling to jedna z metod ochrony środowiska naturalnego a jej celem jest ograniczenie ilości odpadów i co najważniejsze recykling obejmuje odzyskiwanie surowców z materiałów odpadowych. Zasadą działania recyklingu jest jak nawiększe ponowne wykorzystanie produktów odpadów.

Drodzy rodzice ten przedświąteczny czas, który i tak musimy spędzić z naszymi dziećmi w domu wykorzystajmy jak najlepiej. Nauczmy nasze pociechy dbania o nasze środowisko i już od najmłodszych lat uczmy je świadomości ekologicznej.

Przygotowałam kilka propozycji na wykonanie koszyczków wielkanocnych z materiałów odpadowych.

Oto one:

1. Koszyczki z butelek

-potrzebne są: butelki plastikowe, wstążka, kolorowy papier, nożyczki

• Koszyczek z talerzyków papierowych

-dwa talerzyki papierowe, sznurek lub wstążka, mazaki, nożyczki, zszywacz

• Mini koszyczki z resztek brystolu

-kawałki kolorowego papieru np. brystol gładki i falisty, bibuła, zszywacz, klej, nożyczki

• Koszyczek z plastikowego pudełka

duży pojemnik plastikowy, resztki papieru ozdobnego lub bibuły czy materiału, paski brystolu, wstążka

• Koszyczek z resztek bibuły

-plastikowy pojemnik lub plastikowa doniczka, bibułowe trzy zwoje bibuły do przeplatania warkocza, drut, klej

• Koszyczek po ozdobnej torebce

-torebka, ozdoby odpadowe wg pomysłu

• Koszyczki-kurki z wytłaczanki

-pudełko po jajkach, skrawki czerwonego papieru lub filcu, pisaki, gotowe oczka lub wg pomysłu

• Koszyczek z plastikowego pudełka po śmietanie

– plastikowe podełeczko, drucik, papierowe odpadki np. samoprzylepne, nożyczki

• Koszyczek z foremek do rozsady

-pojemnik, drut, nożyczki, resztki ozdobnej tasiemki, klej

10.Koszyczek ze słomek

A to wisienka na torcie!!! Piękny koszyczek wymagający więcej pracy i czasu.

Pamiętajmy- kształtowanie świadomości ekologicznej następuje u dzieci poprzez zabawę i praktyczne działanie. Stwarzajmy więc jak najwięcej sytuacji,które wpłyną na kształtowanie postaw proekologicznych.

Proponuję waszym dzieciom oglądanie filmów na you tube: ,,Rady na odpady-bajka edukacyjna” oraz ,,nieNIEPOTRZEBNI-rzecz o recyklingu”

A kiedy miną święta nie wyrzucajcie koszyczków-dajcie im inne życie, liczę na Waszą kreatywność!

Pozdrawiam świątecznie, Ewa Anchimiuk