Wielkanoc to czas radości, który warto dzielić z najbliższymi szczególnie w tych trudnych chwilach. Zamiast spędzać go przed telewizorem, wykorzystaj- cie go w aktywny sposób. Oto pomysły na wesołe wielkanocne zabawy dla całej rodziny.

Szczególnie dużo radości czerpią z nich dzieci, które mogą wykazać się kreatywnością, malując jajka, przygotowując kolorowe kartki świąteczne, i powygłupiać się w Lany Poniedziałek. Polecamy Wam wykorzystać ten czas maksymalnie, włączając się do zabawy. Oto kilka propozycji zabaw wielkanocnych dla dzieci i rodziców.

1. Wyścigi z przenoszeniem jajek

Element rywalizacji w tym wypadku zbliża członków rodziny. Uczestnicy otrzymują po jednym jajku i łyżce stołowej. Niosąc jajko na łyżce, muszą w jak najkrótszym czasie pokonać wyznaczoną trasę. Wygrywa osoba, która dostarczy je na linię mety całe i zdrowe. Osoba, której jajko spadnie lub pęknie w trakcie przeprawy, odpada z gry.

2. Poszukiwanie jajek

To tradycyjna zabawa wielkanocna w wielu zachodnich krajach. W Wielką Niedzielę dzieci biorą udział w poszukiwaniu schowanych przez zajączka wielkanocnego jajek. Maluchy zbierają do swoich koszyczków uprzednio ukryte czekoladowe jajka. Im więcej, tym lepiej dla małego łasucha. Możecie urozmaicić tę grę, zmieniając ją w podchody. Zadaniem młodego poszukiwacza będzie odnalezienie zaginionego jajka. Drogę do celu wyznaczą mu pozostawione przez Was wskazówki i/lub mapa. Rozwiązywanie zagadek będzie rewelacyjną i angażującą rozrywką dla Waszych pociech.

3. Jajeczna ciuciubabka

Gra ma formę żartu: na podłodze rozkładamy jajka. Losujemy osobę, która będzie musiała przejść przez pokój z związanymi oczami tak, aby nie uszkodzić żadnego z jaj. Po wytypowaniu gracza, należy pokazać mu trasę, a następnie wyprowadzić go z pomieszczenia z zawiązanymi oczami. Gdy on będzie czekał na wezwanie, Wy szybko usuwacie „pułapki”. Podpuszczana osoba nie może o niczym wiedzieć. Obserwujcie, jak próbuje przedostać się przez tor przeszkód. Dużo śmiechu gwarantowane.

4. Wyścigi zajączków (z przeszkodami)

Na czas zabawy zmieniacie się w zajączki. Skacząc (w kucki), musicie pokonać tor przeszkód. Nie wolno Wam wstawać nawet podczas wykonywania poszczególnych zadań. Wygrywa osoba, która poradzi sobie ze wszystkim wyzwaniami w najkrótszym czasie. Przykładowe etapy: trzykrotne „okicanie” słupka, zdejmowanie zębami zawieszonej na wstążce wydmuszki (bez pomocy rąk) i dostarczenie jej do kolejnej stacji, rzut papierową kulką do celu, wyciągnięcie klocka z wieży kart do gry.

5.Turlanie jajkami

Inna formą zabawy idealną na Wielkanoc dla całej rodziny jest turlanie jajkami ugotowanymi na miękko. Biorące udział w zabawie osoby ustawiają się na podłodze. Kogo jajo poturla się dalej, ten wygrywa.

ZAGADKI DLA DZIECI O ŚWIĘTACH WIELKANOCNYCH

Zagadka o baranie

Na jego widok,
drżysz zuchu.
Ma mocne nogi
i chodzi w kożuchu.

Zagadka o pisankach

Co to jest:
kolorowe, malowane,
i kraszone i pisane,
na Wielkanoc darowane.

Zagadka o baranie

Ten prawdziwy na śniadanie
wychodzi na łąkę.
Ten cukrowy raz do roku
ozdabia święconkę.

Zagadka o pisance

Choć zniosła ją bura kurka,
wygląda tak, jak laurka.
Tkwi w wielkanocnym koszyku,
święconce dodając szyku.

Zagadka o mazurku

Ciasto mistrza Fryderyka,
smakuje niczym muzyka
i w wielkanocnym okresie
jest źródłem wielu uniesień.

Zagadka o baranku

Ma skręcone rogi,
złotem malowane,
stoi z chorągiewką,
wśród barwnych pisanek.

Zagadka o baranku

Stoliczku nakryj się!
Woła mała Hanka.
I wśród ślicznych
pisanek ustawia … .

Zagadka o pisankach

Białe, żółte, malowane,
i kraszone, i pisane,
– na Wielkanoc darowane.

Zagadka o wydmuszce

Wiesz jak się nazywa skorupka od jajek,
gdy na Wielkanoc świetnie się nadają?


Wielkanoc                                                         
Święta! Święta nadeszły!
Wstawajmy! Już rano!
Podzielimy się jajeczkiem, 
bo dziś przecież…

Baba wielkanocna
Na wielkanocnym stole 
to ona króluje. 
Polana słodkim lukrem 
i gościom smakuje.


Pisanki 
W wielkanocnym koszyczku
leżeć będą sobie.
Zanim je tam włożę, 
ślicznie je ozdobię. 

Święconka
Zagląda ciekawie 
przez okienko – słonko.
Bo też chce zobaczyć koszyk ze…


Rzeżucha
Choć już Święta blisko
wiatr na dworze dmucha.
Na talerzu, w domu 
kiełkuje…

Lany poniedziałek
W ten świąteczny dzień 
każdy z nas się śmieje.
A woda nie z nieba, 
lecz z wiader się leje.

Zajączek wielkanocny
Zgodnie z wielkanocnym zwyczajem
słodkie upominki każdemu rozdaje.

                       ŚWIĄTECZNE  KOLOROWANKI

Pozdrawiamy, pani Ala i pani Iwonka

Print Friendly, PDF & Email
Powiązane publikacje